ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 21:38

"Türk Cumhuriyetlerine eğitim için geçişler kolaylaşacak"

"Türk Cumhuriyetlerine eğitim için geçişler kolaylaşacak"


Türkçe konuşan ülkelerdeki öğrencilerin engelsiz bir şekilde diğer ülke eğitim kurumlarına yatay geçişlerini sağlayacak eğitim programı üzerinde çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Türkçe Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi'nin (TÜRKPA) üzerinde çalıştığı programla ilgili basına bilgi veren kurumun Genel Sekreteri Ramil Hasanov, söz konusu proje ile ilgili çalışmaların süratle devam ettiğini söyledi. Projenin Dede Korkut adlandırıldığını bildiren Hasanov, konunun yakın bir zamanda TÜRKPA'nın Kültürel ve Sosyal Meseleler Komisyonunda müzakereye çıkarılacağını ifade etti. Hasanov proje ile ilgili başlangıçta karşılıklı eğitim harçlarında indirim veya muafiyeti düşündüklerini ve bu konunun Mayıs ayında İstanbul'da yapılacak TÜRKPA toplantısında onaylanabileceğini söyledi.

Hasanov, Dede Korkut Projesi'yle ülkeler arasındaki diploma denklik, öğrenci değişimi, eğitim kurumları arasında yatay geçişlerle ilgili yaşanan problemlerin ortadan kaldırılacağını ifade etti.

Hasanov programın kabulünden sonra isteyen Azerbaycanlı öğrencinin Türkiye, Kırgızistan veya Kazakistan'da rahatlıkla eğitim alabileceğini aynı ülkelerin öğrencilerininde Azerbaycan'da daha rahat eğitim alabileceklerini söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER