ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2013 Pazar 00:22

Tunus'taki ulusal diyalog görüşmeleri


Tunus'ta, 4'lü grup öncülüğünde yürütülen ulusal diyalog görüşmelerinde başbakanlığa, Ali el-Urayyid hükümetinde Sanayi Bakanı olan Mehdi Cuma seçildi.
Görüşmeler sonrasında açıklama yapan Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) Genel Sekreteri Hüseyin El-Abbasi, "Yeni kurulacak hükümetin başkanının Sanayi Bakanı Cuma olması konusunda uzlaşı sağlandı" dedi.
Cuma'nın, 9 partinin oyunu alarak başbakanlığa seçildiğini belirten Abbasi, oylamada, 7 partinin çekimser kaldığını, 2 partinin oyunun ise liberallerin adayı Celul Ayyad'a gittiğini ifade etti. Abbasi, muhalif Tunus'un Nidası Partisi'nin de aralarında olduğu 3 partinin ise görüşmelere katılmadığını aktardı.
Uzun bir görüşme maratonundan sonra başbakanlığa seçilen Cuma'nın ilerleyen günlerde kabinesini oluşturması bekleniyor.
Tunus'un sahil kentlerinden El-Mehdiye'de 1963 yılında dünyaya gelen Cuma, 1988'de makine mühendisliği alanında uzmanlık derecesini aldı. Cuma, Sanayi Bakanı olmadan önce hava mühendisliği alanında çalıştı.
UGTT liderliğinde, Tunus Sanayi Ticaret ve El Sanatları Birliği, Tunuslu Avukatlar Ulusal Birliği ve Tunus İnsan Haklarını Koruma Birliğinden oluşan 4'lü grup, Tunuslu muhalif Muhammed el-Brahmi'nin öldürülmesinden sonra 17 Eylül'de, ülkede yaşanan siyasi krize çözüm bulunması için girişim başlatmıştı.
Gurubun uzun süren görüşmelerden sonra açıkladığı ve 21 partinin kabul ettiği çözüm planında, mevcut hükümetin yerini alacak teknokrat hükümet kurulması öngörülüyordu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER