ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2016 Salı 09:46

Tunuslu uçak mühendisinin şüpheli ölümü

Tunuslu uçak mühendisinin şüpheli ölümü

Eski Tunus Cumhurbaşkanı El-Munsif el-Merzuki, uçak mühendisi Muhammed Zevvari'nin öldürülmesiyle ilgili İçişleri Bakanı El-Hadi el-Mecdub'u istifaya çağırdı.


Eski Tunus Cumhurbaşkanı El-Munsif el-Merzuki, uçak mühendisi Muhammed Zevvari'nin öldürülmesiyle ilgili İçişleri Bakanı El-Hadi el-Mecdub'u istifaya çağırdı.

Eski Başbakan Hammadi el-Cibali ve Milletvekili İmad ed-Dayimi'nin de aralarında bulunduğu bir grup siyasetçiyle Zevvari'nin evine taziye ziyaretinde bulunan Merzuki, suikastın sadece Zevvari'nin şahsına değil Tunus'un ulusal egemenliğine yapılmış bir saldırı olduğunu belirterek İçişleri Bakanı Mecdub'u istifaya çağırdı.

Merzuki, hükümetten, işlenen suçun aydınlatılması için uluslararası kurumlara özellikle de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) başvurmasını istedi.

Cibali ise saldırıyla devlet kurumlarında büyük bir boşluk olduğunun ortaya çıktığını ve olayla ilgili hukuki tedbirlerin alınması ve olayın aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Zevvari, geçen perşembe başkent Tunus'un güneyinde yer alan Safaks kentindeki evinin önünde kimliği henüz belirlenemeyen kişilerce düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

Suikastın ardından yerel basına konuşan Tunuslu televizyon programcısı, gazeteci Burhan Besis, Zevvari suikastının Mossad tarafından yapıldığını ileri sürmüştü.

Besis, Zevvari'nin 1991'den bu yana yurt dışında olduğunu, insansız hava araçları üzerine çalışmalar yaptığını hatırlatarak, uçak mühendisinin ayrıca Filistin'deki Hamas ile ilişkisi olduğunu bundan dolayı tasfiye edildiğini savunmuştu.

Ardından Hamas Hareketi'ne bağlı İzzeddin Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, Zevvari'nin intikamının alınacağı beyan edilirken, Gazze'deki Meçhul Asker Anıtı önünde Zevvari adına taziye çadırı kuruldu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER