ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 23:14

Tunus ve Türkiye stratejik konsey kuruyor


Türkiye ve Tunus hükümetleri, stratejik ortak olma yolunda bir adım atarak iki ülke arasında stratejik bir konsey kurma kararı aldı. Kararı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Tunus Başbakanı Hammadi Cibali, Başbakanlık merkez binada gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Konuk Tunus Başbakanı, konseyi “Tunus’un en hayırlı ortağınız olarak göreceksiniz” diyerek övdü.

        İki başbakan, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. İlk olarak söz alan Başbakan Erdoğan, Cibali’nin ziyareti ile son zamanlarda iki ülke arasındaki artan ziyaretlerin Türkiye ve Tunus arasındaki ilişkilerin hangi seviyeye geldiğini göstermesi bakımından büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.

        Yasemin Devrimi’nden sonra Tunus’un özellikle Arap dünyasındaki yerinin farklılık arz etmeye başladığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bu farklılığı akabinde devam eden ülkelerde de hissettirdi. Halklarımızın beklentilerinin Tunus ve Türkiye noktasında çok çok farklı olduğunu görüyorum. Şu anda da birçok alanda attığımız adımlarla da geleceğe yönelik Türkiye-Tunus ilişkilerinin gerek ekonomik alanda, gerek ticari ve kültürel alanda, gerek eğitim öğretim alanında, aynı zamanda askeri siyasi alanda farklı bir güce ulaştığını göreceğiz.” dedi.

        Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Siyasi diyaloğumuzun güçlendirilmesi, bunun yanında ortak projeleri gerçekleştirmemiz aynı şekilde savunma alanında atacağımız müşterek adımlar, ekonomik ticari kültürel alanda atacağımız adımlar, gençlerimizin Tunus’a gidişi, Tunuslu gençlerin ülkemize gelişi, Tunus’ta şu anda Türkçenin liselerde okutulur hale gelmiş olması, seçmeli ders olarak okutuluyor olması Tunus’un Türkiye’ye karşı duyduğu sempatinin farklı bir ispatıdır. 300 öğrenci de müracaat etmiş durumda. Bunlar geleceğin sağlam zeminlerini oluşturuyor. Bu zemin Tunus ve Türkiye halkı arasındaki köklü dostluk ve kardeşlik zeminidir. Aramızdaki ekonomik potansiyele baktığımızda bir milyar dolar düzeyinde seviyeye ulaşmış bulunuyoruz. Bu potansiyel bunu aşmamıza faydalı olacaktır.” şeklinde konuştu. Erdoğan, 40 Türk iş adamının Tunus’a yatırım yaptığını, Tunuslu iş adamlarını da Türkiye’ye yatırıma davet ettiklerini dile getirdi.

        İLK KONSEY TOPLANTISI MART’TA TUNUS’TA

        Erdoğan, konsey ile ilgili olarak da şunları ifade etti: “2013 yılı içerisinde az önce attığımız imzaların da gereği stratejik konseyimizin ilk bakanlar kurulunu da orada toplayacağız. Mart ayı içerisinde bu toplantıyı gerçekleştirmek suretiyle Tunus’ta bu adımı atmış oluruz. Türkiye, Tunus halkının demokrasi mücadelesinde her daim yanında yer aldı ve almaya devam edecek. Tunus’un başarısını Türkiye’nin başarısı olarak görüyoruz. Tunus’ta ekonomik kalkınma ve demokratik dönüşüm çalışmalarına destek vermeye devam edeceğiz.”

        "BÜTÜN DÜNYA BİZİ İZLİYOR"

        Tunus Başbakanı Hammadi Cibali de şöyle konuştu: “Bizler burada bugün bir anlaşmaya imza attık ve Türkiye – Tunus ilişkilerine yeni bir boyut kazandırdık. Bu ilişkilerin kökeni tarihtedir. Her iki halk tarih içerisinde bir arada olmuşlardır ve birbirlerini de yakınlaştıran en büyük husus sevgi olmuştur. Belki belli dönemlerde bu ilişkiler gerileme yaşamış olsa da bugün bizler bunu tekrar canlandırmaktayız. Aynı heyecan ve ruhla tekrar canlandırarak, ilişkilerimizle birlikte özgür halkları ve toplumları oluşturmayı arzulamaktayız. Demokrasi kalkınma ve özgürlüğü yaşayan toplumları oluşturmayı arzulamaktayız. Sizler Türkiye’de bu uyanışla bizden önce hareket ettiniz. Bizler ise Arap dünyasında öncü rol oynadık. Dolayısıyla bütün dünya bizi izliyor. Tunus’ta bizi izliyorlar. Bizden başarılı olmamızı bekliyorlar. Türkiye’ninki bir temenni değil, aynı zamanda bir destektir. Çok kısa süre içerisinde her iki ülke ilişkileri büyük bir sıçrama gerçekleştirmiştir. Daha önce aslında benzeri görülmemiş iyileşme ve sıçramadır bu. Her iki ülkede de aynı siyasi iradeyi gözlemlemekteyiz. Sahada da alanda da birçok işin yapıldığını görmekteyiz. Kültürel, sanayi ve gençlik anlamında. Bunlar birbirlerini tamamlayıcıdır ve dünyaya mesajdır. Halklar ele ele vererek bu başarıyı göstermişlerdir.”

        "TÜRKİYE DEMOKRATİK YAPICI BİR ÜLKE, KİMSE TÜRKİYE’DEN KORKMASIN"

        Türkiye’nin desteğine karşı vefakar olacaklarını ifade eden Tunus Başbakanı, “Daha iyi bir noktaya ulaşmak için stratejik işbirliği üzerine anlaştık. Bunun altını doldurmak için elimizden geleni yapacağız. Sadece söz olsun diye söylemiyoruz. Bizler Türk-Tunus demiyorum Türk-Arap ilişkilerini geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız. Bizler uluslararası ilişkiler içerisinde istikrarı ve güç dengesini ortaya koymalıyız. Bunun için yeni bir uygarlık kutbunu oluşturmalıyız. Düşmanlığı beslemeyen, insanlığın ve barışın hizmatkarı olan bir yapıyı oluşturmalıyız. Bazılarının istediği gibi değil, bizim istediğimiz gibi olması için elimizden geleni yapacağız. Tunus’un Avrupa Birliği ve Afrika ile ilişkileri var, sizin ABD ve Rusya ile ilişkileri var. Tüm bu çeşitlilik ilişkilerimize de yeni bir boyut kazandırmaktadır. Türkiye demokratik yapıcı bir ülkedir. Kimse Türkiye’den korkmasın, aksine Türkiye’yi kutlaması gerekmektedir. Türkiye ile birlikte insanlığa ve medeniyete katkıda bulunmak istiyoruz. Bu adımlarımız birçok halkları da harekete geçirerek bize katılmasına vesile olacaktır. Diğer İslam ve Arap ülkeleri de bu onurlu çabaya katılacak, destek olacaktır. Ben asil ve uygarlık ülkesi Türkiye’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Demokratik ve açılımlı Tunus ifadesini kullanmak istiyorum, bizim uygarlık değerlerimizde demokrasi ve kalkınma arasında hiçbir çelişki yoktur. Sağlam ilişkilerimizle halklara müjde verebilirim: El ele vererek Tunus’u en hayırlı stratejik ortağınız olarak göreceksiniz.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER