ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ekim 2014 Pazartesi 00:13

Tunus halkı sandık başına gitti

Tunus halkı sandık başına gitti

Yasemin Devrimi'nin ardından ilk kez parlamento seçimin düzenlendiği Tunus'ta oy kullanma işlemi sona erdi ve oy sayım işlemi başladı.


Tunus'taki genel seçimlerde oy kullanma işlemi sona erdi.

Ülkede yerel saatle 07.00'de açılan sandıklar oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından 18.00'de kapandı.

Sandıkların kapanmasının ardından oy sayım işlemine başlandığı, Kassarin gibi oy verme işlemlerinin geç başladığı merkezlerde ise sürenin uzatılacağı ifade edildi. 

Bu arada Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, sandıkların kapanmasına saatler kala seçime katılımın 50,84'e ulaştığı açıklamıştı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından açıklama yapan siyasi kaynaklar ise bu oranın yüzde 55 civarında olduğunu ifade ediyor.

Seçime katılım oranı

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulundan, seçime katılımın yüzde 59,99'a ulaştığı bildirildi. 

Yasemin Devrimi'nin ardından ilk kez parlamento seçiminin düzenlendiği Tunus'ta, Bağımsız Yüksek Seçim Kurulundan yapılan açıklamada, katılım oranının 19,30 itibarıyla yüzde 59,99 olduğu belirtildi. 

Kesin oranın, tüm sandıkların açılmasından sonra ilan edileceği kaydedilen açıklamada, oy sayım işleminin sürdüğü, seçimlerin küçük aksaklıkların dışında, sorunsuz gerçekleştirildiği ifade edildi. 

Öte yandan, AB Seçim Gözlem Misyonu'ndan, seçimlerin olumlu bir atmosferde yapıldığı kaydedildi. 

AB Misyonu Başkanı Annemie Neyts-Uyttebroeck, Yüksek Seçim Kurulu Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, "Tunus'ta seçimler olumlu atmosferde cereyan ediyor. Avrupalı gözlemciler bazı teknik aksaklıklar dışında kayda değer bir sorunla karşılaşmadı" dedi.

Neyts-Uyttebroeck, Tunus halkının taşıdığı sorumluluk duygusunun övgüye değer olduğunu söyledi.

 Arasında Nahda, Nida Tunus, Cumhuriyet İçin Kongre, Demokrasi İçin Birlik, Hürriyet ve İş İçin Demokrasi Birliği, Cumhuriyet ve Vefa Hareketinin yer aldığı 69 siyasi partiden bin 326 aday, milletvekili seçilebilmek için seçimde yarıştı. Bu seçimlerden sonra ilk defa milletvekilleri hükümete güvenoyu verme ve çekme yetkisine sahip olacak.

Cellasi: Nahda halkı seçim aşamasına getirerek zafer kazandı

Tunus Nahda Hareketi Başkan Yardımcısı Abdulhamid el-Cellasi, parlamento seçimlerinde bazı ihlallerin yapıldığını ancak bunların seçim sonuçlarını etkileyecek düzeyde olmadığını belirtti.

Sandıkların kapanmasının ardından Nahda Hareketi'nin merkezinde basın toplantısı düzenleyen Cellasi, "Nahda, halkı seçim merhalesine getirerek zafer kazandı" dedi. 

Seçmenleri etkileme çabaları ve bazı ihlallere rağmen geçerli bir  seçim yapıldığını söyleyen Cellasi, ihlallere ilişkin Bağımsız Yüksek Seçim Kurulunun bilgilendirildiğini ifade etti. 

Nida Tunus (Tunus'un Sesi) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid Sibsi de oy kullanan Tunusluları kutlayarak "Seçimlerde partimizin ilkler arasında yer aldığına dair belirtiler var. Ancak sonuçların açıklanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER