ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 00:47

Tunus Cumhurbaşkanı El-Merzuki'den çağrı


Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, devlet kurumlarının belirli bir gücün hakimiyetine girmesini önleyecek mekanizmalar kurulması amacıyla "Uluslararası Anayasa Mahkemesi" kurulması çağrısında bulundu.

Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'daki birçok ülkeden hukuk uzmanlarının katılımıyla, Tunus'un kuzeyindeki Kartaca şehrinde düzenlenen "Uluslararası Anayasa Mahkemesi: Demokratik Kurumların Ele Geçirilmesini Önleme Aracı" konulu sempozyumun açılışında konuşan Merzuki, önerdiği mahkeme modelini, "danışma fonksiyonuna sahip, yargısal bir kurum" olarak niteledi.

Merzuki, mahkemenin üstlendiği rolü de "Farklı birçok ülkenin üzerinde anlaştığı standartlara göre kanunlara, yasal uygulamalara saygı gösterilmesini sağlamak, meşruiyetini halkın iradesinden almak, şeffaf ve özgür olması için de üst kadrolarda periyodik seçimler yapılmak" diye açıkladı.

Anayasa Mahkemesi'nin kurulma aşamasında halkın görüşlerine de başvurulabileceğini kaydeden Merzuki, tüm demokratik rejimlerin mahkemeye üye olabileceğini ancak mahkemenin tanımadığı hiçbir rejimin de meşru kabul edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Merzuki, söz konusu teklifini, diktatörlüğe ve halkına savaş açan rejimlere son verilmesi, insan haklarının korunması amacıyla uluslararası platformlarda yeniden gündeme getireceğini belirtti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER