ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 18:31

TÜDESB öğrencisi dünya dördüncüsü oldu


Almanya'nın başkenti Berlin’de faaliyet gösteren TÜDESB Lisesi'nde okuyan 11. sınıf öğrencisi Tugay Özbey, ABD'deki 'dahi' yarışmasında dördüncü oldu.

Tugay Özbey, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York kentindeki Oswego Devlet Üniversitesi'nde gerçekleştirilen uluslararası Genius proje yarışmasında dördüncü oldu. Lise öğrencilerinde araştırma ve yenilikçi düşünmeyi geliştirmek ve teşvik etmek için gerçekleştirilen yarışmada Özbey, dünyadaki muhtemel kuraklık tehlikesine karşı havadan su elde etmeyi mümkün kılan The Rain Machine (Yağmur Makinası) isimli çalışması ile dördüncülüğü hak etti.

Çevre ve enerji dalındaki bu projesiyle jüri heyetinin beğenisini kazanan lise öğrencisi, “İyi bir zaman tanzimi yaparak hem derslerimi iyi notlar ile geçtiğim hem de böyle önemli bir projeye en iyi bir şekilde hazırlanıp dünya dördüncüsü olduğum için çok mutluyum. Bütün arkadaşlarıma bu güzel başarıyı tatmalarını ve bunun için kendilerine güvenmelerini tavsiye ederim." dedi.

Haziran ayında düzenlenen Genius Yarışması’na başvuranlar, finalist olarak davet edildikleri New York’ta çalışmalarını İngilizce tanıtıyorlar. Öğrencisini projesinde destekleyen ve danışmanlık yapan matematik öğretmeni Salih Ergün, Özbey’in başarılarının emsallerine örnek ve motivasyon unsuru olmasını temenni ederek tebrik etti. TÜDESB okul yönetiminin, öğrencilerinin bilim ve sanat alanında yaptığı her türlü çalışmaya azami destek verdiğini, bunun öğretmen ve öğrenciler için ayrı bir motivasyon olduğunu söyleyen öğretmen, "Bu, TÜDESB okullarının başarıya verdiği değer ve desteği gösteriyor." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER