ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2017 Çarşamba 09:08

Trump : "Hükümetin kapanmaya ihtiyacı var"

Trump : "Hükümetin kapanmaya ihtiyacı var"

ABD Başkanı Trump: "Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında müzakere edilen bütçe planının nedeni Senato'da 60 oya ihtiyacımız olması ki buna sahip değiliz. Ya 2018'de daha fazla Cumhuriyetçi senatörü seçeriz ya da kuralları şimdi yüzde 51'e değiştiririz. Ülkemizin bu karmaşayı düzeltmek için eylülde iyi bir 'kapanmaya' ihtiyacı var."


ABD Başkanı Donald Trump, federal hükümetin 2017 mali yılının eylül sonunda bitmesinin ardından "iyi bir kapanmaya" ihtiyacı olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Direktörü Mick Mulvaney, Trump'ın bu paylaşımı Demokratlara kızdığı için yapmış olabileceğini ifade ederek, "Başkan Trump, Demokratlarla iyi niyetle müzakere etmesine rağmen onların zafer kazanmış gibi davranmaya çalışmasına ve kendisini kötü göstermesine kızgın olduğunu düşünüyorum" dedi.

Trump'ın kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım büyük yankı buldu.

Kongredeki Cumhuriyetçi ve Demokrat vekiller ile sürdürülen müzakerelerden çıkan 2017 mali yılı bütçesinin Meksika duvarı için finansman içermemesinden rahatsız olan Trump, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

"Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında müzakere edilen bütçe planının nedeni Senato'da 60 oya ihtiyacımız olması ki buna sahip değiliz. Ya 2018'de daha fazla Cumhuriyetçi senatörü seçeriz ya da kuralları şimdi yüzde 51'e değiştiririz. Ülkemizin bu karmaşayı düzeltmek için eylülde iyi bir 'kapanmaya' ihtiyacı var."

Trump'ın cümlesindeki "kapanma" (shutdown) kelimesi İngilizcede bir iş yerinin ya da kurumun finansal nedenlerle faaliyetlerini durdurmasını tanımlamak için kullanılıyor.

- "Bütçe mücadelesi eşit bitti"

Bu sürpriz çıkışın ardından Beyaz Saray basın brifingini bekleyen Amerikalı gazeteciler, sorularını Bütçe ve Yönetim Ofisi Direktörü Mick Mulvaney'e yöneltti. Mulvaney, müzakereler sonucunda ortaya çıkan partiler üstü bütçe tasarısının, Senato'dan geçmesi için gerekli 60 oya ulaşmanın tek yolu olduğunu dile getirirken, "Bu partiler üstü bütçe tasarısı için Demokratlarla çalışmamızın çok iyi bir nedeni var çünkü bunu yapmak zorundayız. Senato kuralları değişene kadar da bu ortamda çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Demokratların bu bütçe teklifini zafer gibi göstermeye çalışmasını" garip bulduğunu anlatan Mulvaney, "Günün sonunda kazanan ne Demokratlar ne de Cumhuriyetçiler değil Amerikalılar" dedi.

Mulvaney, bütçe tasarısının savunma harcamaları için geçen seneye göre 21 milyar dolarlık artışı öngördüğünü ve İç Güvenlik Bakanlığına 42 milyar dolarlık finansman sağladığını bildirdi.

Bunları yönetimin başarıları olarak nitelendiren Mulvaney, bütçe tasarısına yönelik "mücadelenin eşitlikle bittiğini" savundu.

- "Başkan Trump kızgın"

Mick Mulvaney, Trump'ın sosyal medyada yaptığı paylaşımla ilgili soru üzerine, "Başkan Trump, Demokratlarla iyi niyetle müzakere etmesine rağmen onların zafer kazanmış gibi davranmaya çalışmasına ve kendisini kötü göstermesine kızgın olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Demokratların, Trump'ın bütçe tasarısında istediği hiçbir şeyi elde edememiş gibi davranmasının "berbat bir davranış"olduğunu" kaydeden Mulvaney, "Eylülde hükümetin kapanacağını öngörmüyorum. Ancak eğer müzakereler Demokratlar son birkaç gündekinden daha iyi davranmazsa bu kaçınılmaz olabilir." şeklinde konuştu.

Mulvaney, "hükümetin kapanmasının karmaşayı nasıl düzelteceği" yönündeki soruya, "Er ya da geç, farklı davranmaya başlamak zorundayız. Eğer eylül ayına geldiğimizde işler hala eski tas eski hamam işliyorsa, hiçbir şey değişmediyse ve hükümetin kapanması bunu değiştirecekse bu benim için sorun olmaz" yanıtını verdi.

Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Ofisi Direktörü Mulnavey, iyi bir kapanmanın nasıl olacağı sorusu üzerine "Bilmiyorum. Onu hiç yaşamadık" dedi.

Federal mali yılın 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona erdiği ABD'de kamu kuruluşları neredeyse her yıl yaşanan bütçe krizleri nedeniyle kapanmanın eşiğine geliyor.

Mevcut bütçe krizini, üçüncü geçici bütçenin süresi 5 Mayıs Cuma günü dolmadan çözmek isteyen Kongre liderleri yaklaşık 1 trilyon dolarlık bütçe tasarısı konusunda dün anlaşmaya varmıştı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER