ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 11:31

Trafik cezaları büyük tepki aldı

Trafik cezaları büyük tepki aldı


Çin’de yeni yıla girilmesi ile birlikte trafik cezalarında yapılan değişiklik halkın tepkisini çekti. Yeni kurallara göre sarı ışıkta geçmenin cezası, kırmızı ışıkta geçmek ile aynı oldu.
Çin’de yeni liderlerin göreve gelmesinin ardından ülkede her alanda değişen kurallar dikkat çekiyor. Çin medyasında yer alan haberde, 1 Ocak’tan itibaren ülke genelinde geçerli olmak üzere trafikte sarı ışıkta geçmeye de ceza getirildi. Bundan böyle sarı ışıkta geçen araçlara aynı kırmızı ışıkta geçme cezası uygulanacağı ve ehliyetlerinden 6 puan kesileceği belirtildi. Daha önce kırmızı ışıkta geçenlerden 3 puan kesiliyordu. Trafik kuralları ihlaliyle eğer kesilen puanların toplamı bir yıl içinde 12’yi buluyorsa ehliyet iptal ediliyor ve sürücüye ek eğitim ve yeniden sınava girme şartı getiriliyordu. Yeni kurallara göre ise sarı yada kırmızı ışıkta geçenden 6 puan kesilip, maksimum 200 yuan (yaklaşık 33 dolar) para cezası kesilebilecek.
Yetkililere göre yeni kurallar, trafik ihlallerini önleyecek ancak çoğu sürücü ise bu kuralların trafikte sadece kaos ve sıkışıklık oluşturacağını savunuyor. Bazı sürücüler, tüm dikkatlerine rağmen, sarı ışıktan önce duramadıklarını belirtiyor.
Bir sürücü, ‘’Sarı ışığa 5 metre kala trafik lambası aniden yeşilden sarıya geçti ve duramadım.’’ derken bir başka sürücü de öndeki arabanın sarı ışıkta aniden durması üzerine arkadan çarpmak zorunda kaldığını söyledi.
Cihan Haber Ajansı (Cihan) mikrofonuna konuşan Zhang Yi isimli sürücü ise, yeni alınan trafik kurallarını olumlu karşıladığı söyledi. Özellikle sarı ışıkta geçen sürücülere uygulanmaya başlayan cezanın yayaların güvenliğini artırmaya yönelik bir çaba olduğuna dikkat çeken Zhang, bu sayede sürücülerin de daha dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.
Pekin’de taksi şoförlüğü yapan Xu Ruyin isimli bayan ise, trafik kurallarında yapılan yeni değişikliklerden memnun olmadığını belirtti. Sarı ışıkta geçen araçlara uygulanmaya başlayan cezaya sitem eden Xu, yeni karar ile sarı ile kırmızı ışık arasında bir fark kalmadığını söyledi. Araçların sarı ışıkta aniden durmaya çalışması ile iki araç arasındaki mesafeyi ayarlamanın zor olduğunu vurgulayan Xu, bu kararın kazalara sebebiyet verebileceği görüşünü dile getirdi.
Shenzhen gibi bazı şehirlerde sistemin sarı ışıkta geçen sürücüleri belirleme kapasitesine henüz sahip olmadığını ve bu yüzden ceza yazılamadığı belirtiliyor. Yeni sisteme geçişin zaman alacağı da kaydediliyor.

SAHTE PLAKA VE PLAKAYI KAPATANLAR DA YANDI
Yeni kurallar göre, trafik cezalarından kurtulmak için ayrıca sahte plaka takanlar, plakaların görünmesini engelleyici CD ve etiket benzeri maddeler takanların da yakalanmaları halinde ehliyetlerine el konuluyor. Pekin’de trafiği hafifletmek için araçların son numaralarına göre haftada bir kez trafiğe çıkma yasağı uygulanıyor. Yasak günü trafiğe çıkıp ceza yememek isteyen bazı sürücüler, araç plakalarının son numaralarının görünmemesi için CD benzeri maddelerle kapatıyor.

‘’YENİ KURAL, NEWTON’UN HAREKET KURALINA AYKIRI’’
Çin’in resmi Xinhua ajansı da çok ender olarak söz konusu yeni kurala getirilen tepkileri resmi mikro bloğunda yayınladı. Yeni uygulamaya ateş püsküren Xinua’nın yayınladığı tepkilerden birinde ise ‘’Yeni kural Newton’un hareket kuralına aykırı. Şiddetle gözden geçirilmesini istiyoruz’’ şeklindeydi. Yetkililerin tepkilere nasıl cevap vereceği ise merakla bekleniyor.
Çin’deki internet mikroblog sitelerinde tartışılan yeni karar, birçok kullanıcının tepkisini çekiyor. Çinliler yeni kuralın mantıksız olduğuna dikkat çekerken, sarı ışık yandığında araçların ceza yememek için ani fren yapmasının kazalara sebep olacağını, araç mesafesini ayarlamanın daha zor hale geleceğini dile getirdi.
Yeni alınan karar, ülke medyasında “Tarihin en ağır trafik kuralı” olarak gösterildi. Çin’de son iki yıldır içkili araç kullananların ehliyetine 5 yıllık süre zarfında el konuluyor ve bu karar da ülkede en çok tartışılan ve ağır bulunan cezalar arasında yer alıyordu.

TRAFİK KAZALARINDA HER GÜN 160 KİŞİ ÖLÜYOR-
Çin'de meydana gelen trafik kazalarında her gün 160 kişi hayatını kaybederken, 630 kişi de yaralanıyor. Ülkede günlük ortalama 575 kaza yaşanırken, her 4 dakikaya ise bir trafik kazası düşüyor.
Son istatistiklere göre, Çin'de her yıl meydana gelen 210 bin kazada 60 binden fazla kişi ölüyor. Ayrıca 230 binden fazla kişi de yaralanıyor.
Trafik kazalardaki ölüm oranlarının ise ülkenin kırsal bölgelerinde daha yüksek olduğu belirtiliyor. 2003'ten bu yana 10 kişi ve üzeri ölüm oranına sahip kazalar, toplam kazaların yarısından fazlasını oluşturuyor.
Çin'de 2012'in ilk 10 ayında yayaların kırmızı ışıkta geçmesi sonucu oluşan kazalarda ise 798 kişi hayatını kaybetti. Yayaların belirli bir çoğunluğa ulaştıktan sonra yeşil ışığı beklemeden ilk fırsatta karşıdan karşıya geçme alışkanlığı, bazı internet sitesi ve forumlarda alaylı bir şekilde "Çin usulü karşıdan karşıya geçiş" ve "grup usulü karşıdan karşıya geçiş" gibi ifadelerin sıkça kullanılmasına yol açmıştı.

YAYALAR KRALLIĞI VE TAZMİNAT-
Ayrıca ülkede uygulanan yayalara ve bisikletlilere ‘’güçsüz güçlüye karşı her zaman haklı’’ kuralları gereği çarpan araçlar her halükarda haksız duruma düşüyor ve çarptıkları kişilere tedavi giderleri ve tazminat ödemeye mahkum oluyor. Bu durum da ‘’güçsüzlerin’’ trafik kurallarına uymamasına ve trafiğin akışını yavaşlatmasına neden oluyor. Ayrıca yayalar ve bisikletlilerin en küçük kaza hallerinde bile araç sürücülerinden tazminat koparabilmek için yalandan sergiledikleri davranışlar ise tepki çekiyor. Sürücüler ise zaman kaybı ve değişik nedenlerle olayın uzamaması için ‘’güçsüzlerin’’ istediği tazminatı vermek durumda kalıyor.
Çin’deki kazaların başlıca sebepleri arasında emniyet kemeri takmama, hız sınırı ihlali, alkollü araç kullanma, ışık ihlali, trafik işaretlerinin önemsenmemesi ve trafiğe çıkan özel araç sayısının her geçen gün artması yer alıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER