ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 19:09

Torun Mandela’nın arazisine zorla girildi


Polis ve mezarcılar mahkeme kararıyla, babası ve amcalarının mezarını kendi arazisine nakleden Mandela’nın torunu Mandla’nın arazisine girdi. Görevliler Mandela’nın ölen çocuklarının kabirlerini tekrar eski yerlerine taşıyor.

Milletvekili olan Mandla Mandela, babası ve birisi bebekken ölen amcalarının mezarını Qunu’daki aile mezarlığından alarak, Mandela’nın çocukluk yıllarını geçirdiği Mvezo’daki çiftliğinin bahçesine gömdürmüştü.

Nelson Mandela’nın sağlık durumunun kritik olduğu bu günlerde, aile fertlerinden 16 kişinin torun Mandla Mandela’yı izinsiz cenaze nakli sebebiyle mahkemeye vermesi üzerine konu yeniden gündeme geldi. Geçen hafta Mthatha’da bulunan Eastern Cape Mahkemesi, cenazelerin Mandela’nın doğduğu yer olan Qunu’ya taşınmasına karar verdi. 26 gündür hastanede yatan 94 yaşındaki Nelson Mandela’nın vasiyetinde emeklilik günlerini de geçirdiği Qunu’ya gömülmek istediği yazıyor.

Hayatını siyahların özgürlüğüne adayan Nobel Ödüllü Mandela'nın sağlık durumunun kötüye gitmesi üzerine mezar yeri ve mirası gibi konular ailesi arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ömrünün 27 yılını hapiste geçiren efsane lider hastanede yatarken aile fertleri sık sık mahkemelerde görünmeye başladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER