ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ağustos 2014 Pazar 17:30

Toplu mezardan çıkan kemikler ailelere teslim edildi

Toplu mezardan çıkan kemikler ailelere teslim edildi

Sırbistan'da 16 Kosovalı Arnavut'a ait kemikler Kosova'daki EULEX aracılığı ile Merdare sınır kapısında ailelere teslim edildi.


Sırbistan'ın güneyindeki Raşka kenti yakınlarında bulunan Rudnitsa köyündeki toplu mezardan çıkarılan 16 Kosovalı Arnavut'a ait kemikler Kosova'daki EULEX aracılığı ile Merdare sınır kapısında ailelere teslim edildi. Sırbistan'ın güneyindeki Raşka kenti yakınlarında bulunan Rudnitsa köyündeki toplu mezardan çıkarılan Kosovalı Arnavutlara ait 46 kişinin kemikleri bulunduktan ve tespiti yapıldıktan sonra, Kosovalı Arnavutlara 16 kurbanın kemikleri Kosova'daki EULEX aracılığı ile Merdare sınır kapısında ailelere teslim edildi.

 

Kızıl Haç tarafından Merdare sınır kapısında kurulan çadıra özel bir kamyonla getirilen 16 Kosovalın cesedi ilk önce Eulex yetkililerine, ardından ailelere teslim edildi. Bu sırada aileler göz yaşları içinde cesetlerin üzerine çiçek koyarak yakınlarının kemiklerini aldılar. Teslim sırasında hazır bulunan diğer aileler ise 30 kişinin daha cesedin teslim edilmemesi nedeniyle tepki gösterdi. Merdare sınır kapısında kemikleri teslim eden, Sırbistan Kayıp Kişiler Komitesi Başkanı Veljko Odaloviç, gazetecilere yaptığı açıklamada, kimlik tespiti yapılan 16 kurbanın ailelerine ulaştırılması amacıyla Kosova'daki polis ve adalet misyonu EULEX'e teslim edildiğini söyledi. Odaloviç geride kalan 30 kişinin cenazelerinin Eylül ayı sonunda teslim edileceğini bildirdi. Odaloviç bu sırada Rudnitse toplu mezarında çalışmaların sona erdiğini ve başka kemik kalıntıların bulunmadığını belirtti. Kazı çalışmalarını yapan Kosova Adli Tıp Müdürü Arsim Grcaliyu ise toplu mezarında başka cesetlerin bulunmadığını ifade eden Velko Odaloviç'in sözlerini yalanladı, en az yüz kişinin daha ceset kalıntıları bulunduğunu ileri sürdü. Sırbistan Hükümeti ve Velko Odaloviç'in , savaş suçunu kapatmak amacıyla çalışmaların yapılmasını engellediği için üzüntü duyduğunu ifade etti. Grcaliyu Rudintse'de yeniden kazı çalışmalarının başlaması için Kosova Hükümetinden Uluslararası Kayıp Kişiler Komitesine baş vuruda bulunması talebinde bulundu .

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER