ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:30

Toplu mezardan 400 kişiye ait kalıntılar çıkarıldı


Bosna-Hersek'in batısındaki Priyedor bölgesinde eski bir Sırp askerin gösterdiği yerde yapılan kazılarda yaklaşık 400 kişiye ait kemikler bulundu. Tomaşitsa toplu mezarında yapılan kazılarda her gün yaklaşık 15 kişiye ait kalıntıların ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Kayıp İnsanlar Kurulu Sözcüsü Leyla Çengiç, ülkedeki en büyü toplu mezarlardan biri olduğu sanılan Tomaşitsa'dan kol saatleri, kıyafetler, gözlükler ve kişisel belgelerin de çıktığını ifade etti. Bosna Savaşı sırasında bölgedeki esir kamplarında ortadan kaybolan binden fazla insanın kalıntılarının, 3 bin metrekare alana yayılan bu mezarda olabileceği tahmin ediliyor.

Kalıntıları çıkarma işlemi, savcılık nezaretinde Uluslararası Kayıp İnsanlar Komisyonu'ndan 6 antropolog yönetiminde yapılıyor.

Lahey şehrindeki Eski Yugoslavya Savaş Suçları Mahkemesi, Priyedor bölgesinde işlenen suçlar için şu ana kadar 16 Sırp askere toplam 230 yıl hapis cezasını verdi. Bosna Savaşı'nda kaybolan insan için 18 yıl önce başlayan arama çalışmalarına rağmen 8 binden fazla insan hâlâ kayıp.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER