ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 16:31

Topbaş Davos'a gitti

Topbaş Davosa gitti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Davos kasabasına gitti.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Ekonomik Forumu'na katılmak üzere İsviçre'nin Davos kasabasına gitti.

Topbaş, Davos'a geçmek üzere Zürih'e hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Aldığı davet üzerine Davos'a gittiğini belirten Topbaş, Davos'ta Uluslararası İş Konseyi Özel Oturumu'na katılacağını, Dünya Ekonomik Forumu'nda devlet ve hükümet yetkililerinin yanı sıra uluslararası iş çevreleri ile temaslarda bulunacağını bildirdi.

Dünyada ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı bir süreçten geçildiğini belirten Topbaş, İstanbul'un, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve bu yüzden ilgi odağı konumunda olduğunu vurguladı.
Küresel ölçekteki yatırımcılar açısından İstanbul'un gelecek vaat eden bir merkez olarak dikkati çektiğini dile getiren Topbaş, "Dünyada yükselmekte olan 'Yeni Ekonomi' olgusunu hissediyoruz ve tüm yatırımlarımızı bu gerçeğe göre planlıyoruz. Biliyoruz ki bu yaklaşım İstanbul'u belli başlı sektörlerin nabız atışlarının yoğunlaştığı küresel ekonominin yeni odak şehirlerinden biri haline getirecek. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak Davos'taki temaslarımız sırasında Türkiye'nin tezlerini muhataplarımıza etkili şekilde iletmeyi hedeflemekle birlikte özellikle iş çevreleri nezdindeki 'İstanbul algısını' gözlemlemeyi de önemsiyoruz" diye konuştu.
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Başkanı olarak, dünya çapında yerel yönetimlerin sesini küresel platformlarda duyurmak gibi bir misyonu bulunduğunu dile getiren Topbaş, "Ayrıca BM Genel Sekreteri Ban-Ki-Moon'un danışma kurulu niteliğindeki 2015 sonrası Kalkınma Gündemi Üst Düzey Panelisti sıfatıyla BM nezdinde sürdürdüğü küresel vizyon içerikli çalışmaları etkili platformlarda seslendirme adına da bu ziyaretimizin verimli geçeceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yarın akşam saatlerinde İstanbul'a dönecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER