ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 21:21

Tony Blair, Batı'nın Mısır'da darbecilerle diyaloga geçmesini istedi


Eski İngiltere Başbakanı ve şimdiki Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Tony Blair, Batı'nın Mısır'da darbe sonucu iktidara gelen hükümetle diyaloga girmesini istedi. Batı'nın çıkarları gereği Mısır'ı kendi kaderine terk edemeyeceğini ve Mısır'da devlet düzeninin çökmesine müsaade edemeyeceğini savunan Tony Blair, Batı'nın yeni hükümetin işleri rayına koymasına yardımcı olarak seçimlere giden yolun da açılmasını sağlayabileceğini kaydetti.

1997 ile 2007 yılları arasında İngiltere başbakanlığını yapan, 2007 yılında da Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ve RusyaWdan oluşan Ortadoğu DörtlüsüWnün özel temsilcisi olan Tony Blair, Alman Die Welt gazetesinde yayınlanan yazısında Mısır'daki darbeyi savunan görüşler ortaya koydu.. “Mısır'da ordu müdahale ederken önünde iki seçenek vardı: Ya müdahale, ya da kaos." diyen Tony Blair şöyle devam etti: “Eğer 17 milyon insan sokağa dökülüyorsa bu seçimin aynısı değildir. Ancak vatandaşların gücünün etkileyici bir şekilde sergilenmesinin bir ifadesidir. Mursi, Müslüman Kardeşler'in muhalefet hareketinden iktidar partisine dönüşümünü başaramadı."

Tony Blair, birçok Mısırlının Müslüman Kardeşler iktidarının günlük hayatı kendi inançlarına göre şekillendirmeye çalıştığına inandığını ve bundan rahatsızlık duyduğunu da savundu.

Aynı zamanda kendisinin demokrasinin güçlü bir taraftarı olduğunu da söyleyen Blair, “Ancak demokratik birt hükümet etkili bir yönetim garantisi anlamına gelmiyor. Bugün önümüzde bulunan mesele işe etkinlik meselesi. Eğer bu yoksa vatandaş sokağa dökülüyor, seçimleri beklemiyor. Hatta - Türkiye ve Brezilya örneklerinin de gösterdiği gibi – ülkeleri objektif kriterlere göre ilerleme sağlasa bile vatandaşlar sokağa dökülebiliyor." ifadelerini kullandı.

Tony Blair, Ortadoğu'da statüko alternatif olmadığı için Batı'nın bölgeye sırtını dönmesinin bugün için bir alternatif olmadığını belirterek Batı'nın Mısır'da yeni yönetimle açık bir diyaloga girmesini, ekonominin kötüye gitmesi gibi sorunların çözümünde yardımcı olması ve istikrarın sağlanmasını; bu şekilde seçimlere giden yolun açılmasına yardımcı olmasını istedi. Blair, Batı'nın hareket etmemesinin daha farklı sonuçlara yol açabileceği uyarısında da bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER