ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 15:57

Tomislav Nikoliç Saraybosna'ya gidiyor


Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Başbakan İvitsa Daçiç'in bugün yaptığı ve Boşnakların tepkisine neden olan Bosna Sırp Cumhuriyeti ziyaretinin ardından, Sırbistan Dışişleri Bakanı İvan Mrkiç'in, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya resmi ziyarette bulunacağı açıklandı.
    
Sırbistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Mrkiç'in yarın başkent Saraybosna'da, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, Bakanlar Kurulu Başkanı Vyekoslav Bevanda ve Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ile görüşeceği bildirildi.
    
İvan Mrkiç ve Bosna-Hersekli mevkidaşı Zlatko Lagumciya'nın, iki ülke arasında Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde destek ve işbirliği konulu mutabakat zaptı imzalanacağı belirtildi.
    
Sırbistan Dışişleri Bakanı Mrkiç'in Saraybosna ziyaretinin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ve Başbakan İvitsa Daçiç'in, Bosna Hersek'te çoğunlukla Sırp nüfusun yaşadığı Bosna Sırp Cumhuriyeti adlı otonom bölgesine yaptığı ziyaretin ardından gerçekleşecek olması dikkati çekti. Mrkiç'in Saraybosna ziyareti, Belgrad yönetiminin "politik manevrası" olarak değerlendirildi.
    
Tomislav Nikoliç ve İvitsa Daçiç'in başkent Saraybosna'ya gelmemesi, Boşnak liderlerce sert biçimde eleştirilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER