ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 10:47

Tokyo'ya Patriot'lar yerleştirildi


 Kuzey Kore'den yükselen tehditlere karşı alarma geçen Japonya, başkent Tokyo'ya Patriot tipi füzeler yerleştirmeye başladı. Japonya ile Kore yarımadasındaki denize Aegis tipi gemiler yerleştirilirken ülkenin güneyindeki Okinava adasına da füzeler yerleştirilecek.

Japon hükümeti, Pyongyang'nın ABD ve bölgedeki müttefiklerine yönelik savurduğu tehditlere karşı önlem almaya devam ediyor. Japonya son olarak 30 milyon kişinin yaşadığı başkent bölgesine Patriot tipi füzeler yerleştirmeye başladı. Bu füzeler ilk olarak Savunma Bakanlığı'na yerleştirildi. Savunma Bakanı İtsunori Onodera, "Alarm durumunda alacağımız tedbirleri almaya başladık. Patriot füzelerini yerleştirmeye başladık." dedi. Bakanlığın yanı sıra 2 noktaya daha bu füzelerden yerleştirileceği bildirildi. Bakan Onodera, Okinava adasına da füze yerleştireceklerini söyledi.

'BM YAPTIRIMLARI UYGULANSIN'
Başbakan Şinzo Abe de halkı korumak için hükümetin her türlü tedbiri aldığını söyledi. Abe, "Halkımızı ve güvenliklerini korumak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Kuzey Kore provokatif açıklamalarını sürdürürken Japonya, yapması gerekeni yapıyor. Kuzey Kore'ye karşı BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım kararlarının uygulanması çok önemli." dedi.

ABD ve bölgedeki müttefiklerine tehditler savuran Pyongyang'ın bu hafta bir füze denemesi yapabileceği ortaya atılmıştı. Ayrıca Komünist yönetiminin gazetesinde, Japonya'daki bazı ABD üslerinin isimleri muhtemel hedefler olarak geçmişti. Kuzey Kore son olarak Güney Kore'de bulunan yabancıların, bu ülkeyi terk etmesi noktasında uyarmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER