ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 16:29

TİKA Kamerun'a bilgisayar sınıfı kurdu

"Association Camérounaise pour la Culture et l’Education Derneği işbirliğinde Kamerun'un başkenti Yaoundé ki eğitim merkezine bilgisayar sınıfı kuruldu"


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Association Camérounaise pour la Culture et l’Education Derneği işbirliğinde Kamerun'un başkenti Yaoundé ki eğitim merkezine bilgisayar sınıfı kurulduğunu bildirdi.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada, 2010 yılından bu yana Kamerun'da çalışmalarını sürdüren Dernek tarafından başkent Yaoundé'de gönüllülük esasına dayalı olarak gençlere eğitim verildiği belirtildi.

Derneğin, öğrencilerin gelecekte kendi imkanlarıyla ayakta durmalarını ve yetişkin bir birey olarak topluma kazandırılmalarına yönelik çalışmalara katkıda bulunmak üzere TİKA desteğiyle bir bilgisayar sınıfı oluşturulduğu vurgulanan açıklamada, "Türkçe'nin de bir yabancı dil olarak öğretilmesi hedefleniyor. Eğitim merkezindeki öğrencilerin yeme-içme ve barınma ihtiyaçları da dernek tarafından karşılanıyor. Kamerun ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda giderek daha olumlu bir havaya girmesine sivil toplum kuruluşları büyük katkı sağlıyor" ifadesi kullanıldı.

Türkiye Yaoundé Büyükelçiliği'nin de, bu anlayışın bir tezahürü olarak, TİKA tarafından eğitim merkezine kazandırılan bilgisayar sınıfının açılışına katıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye Yaounde Büyükelçiliği yetkilileri TİKA tarafından gerçekleştirilen proje için dernek yetkililerine teşekkür etti. TİKA tarafından donatılan enformatik sınıfı sayesinde her yıl çok sayıda öğrenci yabancı dil olarak Türkçe eğitimi alacak. Proje çerçevesinde öğrencilerin bilgisayar eğitimine tabi olması ve ilgili bakanlıkla işbirliğinde sertifika alarak meslek hayatına kazandırılmaları hedefleniyor." 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER