ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 13:57

Tibetli rahipler kendilerini yakmaya devam ediyor


Pekin yönetiminin, Tibet bölgesinde uyguladığı dini kısıtlamaları protesto eden iki rahip kendilerini yaktı. Ülkede son dört yıldır protesto amacıyla kendini yakan Tibetli sayısının 106’ya ulaştığı kaydedildi.

"Uluslararası Tibet Kampanyası Örgütü" tarafından yapılan açıklamada, kendini yakma eylemi gerçekleştiren rahiplerin 20'li yaşlarda olduğu belirtildi. Eylemci rahiplerden birinin ülkenin kuzeybatıdaki Gansu eyaletinde yer alan, Luqu'daki bir tapınağın dışında, diğerinin ise Qinghai eyaletinde kendini ateşe verdiği belirtildi.

Çin'de birçok Tibetli, "ülkenin çoğunluğunu oluşturan Han etnik grubunun tarihsel Tibet alanlarına taşınmaya devam edilmesi ve Tibet’in din ve kültürüne yapılan zulüm" gerekçesiyle hükümeti suçluyor. Tibetli insan hakları savunucuları da, 2009 yılından beri süregelen kendini yakma eylemlerinin, dini kısıtlamalar, sıkı güvenlik uygulamaları ve Tibet'in sürgündeki lideri 14. Dalay Lama'nın "şeytanmış gibi gösterilmesinden" dolayı yaşandığını dile getiriyor.

Çin yönetimi ise, Tibetlilerin kendini yakmasını terörist eylem olarak niteliyor ve bu kişilerin Tibet’in bağımsızlığı için yurtdışında bulunan aktivistler tarafından kışkırtıldığını savunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER