SON DAKİKA :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2014 Çarşamba 12:07

The Times gazetesi, Suriye’deki Kürtler hakkında şok iddia

/home/yztusr/public_html http://cdn1.yazete.com/store/img/the-timestan-sok-iddia-1478829-465x309.jpg /home/yztusr/public_html/store/img/the-timestan-sok-iddia-1478829-622x360.jpg
The Timestan şok iddia

İngiltere’de yayınlanan The Times gazetesi, Suriye’deki Kürtlerin bölgede yeni bir devlet kurulması için uzlaşı sağladıklarını yazdı.


The Times muhabirlerinden Tom Colghan ve Alexander Christie-Miller imzalı haberde Suriye’deki Kürt liderlerin bir araya gelerek Suriye’nin içinde yeni bir Kürt devleti kurulması konusunda görüştükleri bildirildi. Haberde 9 gündür süren görüşmeler sonucunda Cizire, Efrin ve Kobani kantonlarının “Rojova” adı altında yarı özerk bir Kürt bölgesi talep ettikleri ifade edildi. Haberde bir PYD temsilcisinin görüşmelerin ardından bölgesel parlamento için referandum yapılacağına ve savunma birliklerine eğitim verileceğine dair sözlerine de yer verildi. Aynı açıklamada Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’nin ise bu duruma temkinli yaklaştığı bildirildi.

The Times haberde PYD sözcüsü İdris Nassan’ın, “Yeterli sayıda askerimiz var. Bizim ağır silahlara ihtiyacımız var” sözlerine yer verirken PYD liderlerinin Peşmerge’den ziyade Suriye Kürtlerinden takviye istediklere vurgu yaptı.

The Times haberde son olarak Hem IŞİD hem de Esad rejimi için savaşan Muhafazakar İslam Ordusu Sözcüsü Abdurrahman Salih’in sözlerine yer verdi. Salih açıklamasında, “Onlar Esad’la el ele hareket ediyorlar, Esad militanlarını seviyorlar” dedi. Salih ayrıca, “Kürtler devrimin bir parçası olmadı. Onlar Kürt devleti kurmak istiyor” dedi.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

Güney Kıbrıs Türkiye'yi engelleme peşinde

SONRAKİ HABER

Felluce'de IŞİD'e darbe

YORUM YAZ
4 YORUM YAZILMIŞ

Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Yada Misafir Olarak Yorum Yapabilirsiniz.Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.

  • - yorumum nzmn yayinlanacak:22 Ekim 2014, Çarşamba 14:08

  • - yorumum nzmn yayinlanacak:22 Ekim 2014, Çarşamba 14:06

  • - kagan atak:22 Ekim 2014, Çarşamba 13:10

    bizde yeni bir devlet kuruyoz türkmelenli devleti

  • - türkiyem:22 Ekim 2014, Çarşamba 12:17