ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2014 Cumartesi 08:14

Teröristler 7 polisi öldürdü


Hindistan’ın Çattisgarh eyaletinde yol yapımında çalışan işçilere güvenlik sağlayan polislere saldıran Maocu teröristler 7 polisi öldürdü.

Çattisgarh eyaleti Dantewada bölgesinde meydana gelen saldırıda teröristlerin mayın ve silahlarla polislere saldırdıkları bildirildi. Güvenlik güçleri bölgede operasyon başlatarak bölgeyi güvenlik koridoruna alırken Maocuların sık ağaçlık ormana kaçtıkları sanılıyor.

Çattisgarh eyaletinin birçok bölgesinde çok güçlü ve aktif olan Maocular Hindistan’ın üçte birini teşkil eden 600 bölgeyi kırmızı koridor ilan etmişti.

1960 yılından beri devam eden Maocu saldırıları için Hindistan Başbakanı Manmohan Singh “Hindistan’ın en büyük iç problemi ” ifadesini kullanmıştı. Maocular daha çok polis, asker ve devlet kurumlarını hedef alırken binlerce sivil de çatışmalardan etkileniyor. Bugüne kadar Maocularla Hindistan güvenlik güçleri arasında meydana gelen çatışmalarda 20 binden fazla sivil yaşamını yitirdi. Maocular özellikle 2002 sonrasında 2 bine yakın Hindistan güvenlik güçleri mensubunu da öldürdü.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER