ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:21

Terör saldırısında Hizbullah'ı suçlaması


Bulgaristan-da geçen yıl İsrailli turistleri hedef alan terör saldırısının arkasında Hizbullah örgütü olduğuna dair İçişleri Bakanı'nın yaptığı açıklama parlamentoda tartışıldı.
     Muhalefet partileri, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında konuşan Tzvetanov-un, Hizbullah-ın saldırıdaki rolü konusunda kanıt gösteremediğini, toplantı sonrası Hizbullah-ın ismen telaffuz edilmesinde ortak karar alınmadığını öne sürdü.
     Irkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi lideri Volen Siderov, Tzvetanov-un açıklamayı ABD ve İsrail-in baskısı altında yaptığını ifade etti. Siderov, -Bu dengesiz politika Bulgaristan-ı silahlı bir bunalımda taraf yaptı. Sonuçlar da acı olacak- dedi.
     Ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi Lideri Sergey Stanişev de MGK toplantısında net kanıt duymadığını vurgulayıp, -Olası olumsuz neticelerin sorumluluğunu kim alacak- Tabii ki hükümet alacak. Ancak çıkacak hesabı kim ödeyecek-- dedi.
     Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Lideri Lütvi Mestan da Bulgaristan-ın tek başına değil, Avrupa Birliği ve NATO-nun genel politikaları ile uyum içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Mestan, -Global bir tehdit olan terörizme karşı mücadelenin de global olması şarttır. Bulgaristan bu tavrı ile asimetrik bir risk altında kalıyor- dedi.
     Muhalefet Mavi Koalisyon-un eş başkanlarından İvan Kostov ise, Başbakan Boyko Borisov-un milli güvenliğin sağlanması konusunda hangi önlemlerin alınacağını söylemesini istedi.
     İçişleri Bakanı Tzvetanov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev-in himayesinde dün yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından -Elimize ulaşan bilgilere göre suikast Hizbullah tarafından finanse edildi" açıklamasını yapmıştı.
     Burgaz-ın Safrafovo havalimanında geçen yıl 18 Temmuz tarihinde yapılan bombalı saldırıda 5 İsrailli turist ve bir Bulgaristan vatandaşı hayatını kaybetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER