ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2014 Perşembe 19:29

Terör örgütü NSU'nun geliri araştırıldı

Terör örgütü NSUnun geliri araştırıldı

Almanya Federal Kriminal Dairesi (BKA), 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ve banka soygunları ile bombalı saldırlar gerçekleştiren terör örgütü NSU üyelerinin gelirine ilişkin araştırma gerçekleştirdi.


Spiegel dergisinde yayımlanan habere göre, terör örgütü NSU üyelerinin maddi durumunu analiz eden BKA, banka dekontlarını inceleyip, tanıkları dinleyerek ve uzmanlardan değerlendirme alarak bir rapor hazırladı.
Buna göre NSU üyelerinin, 1998 yılının şubat ayından 2011 yılının kasım ayına kadar kullanabileceği paranın 617 bin avro olduğu, terör örgütü üyeleri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un 609 bin avroyu banka soygunlarından elde ettiği, 8 bin avronun da aşırı sağcı çevrelerden toplandığı kaydedildi.
Terör örgütü NSU üyelerinin, kaçmaya çalıştıkları dönemde yakınları ve aşırı sağcı çevreden maddi destek aldığı vurgulanırken, NSU üyelerinin 1998 yılında gerçekleştirdiği ilk banka soyguna kadar ihtiyaç duyduğu 12 bin Mark'ın kaynağını tespit edilemediği ifade edildi. NSU üyelerine yakınları ve arkadaşlarının yardım ettiğinin tahmin edildiği kaydedildi.
Araştırma sonucu ulaşılan para miktarından 155 bin avronun nereye harcandığının tespit edilemediği, terör örgütü üyelerinin bununla silah, mühimmat, güvenlik ekipmanı aldıklarının tahmin edildiği ifade edildi.
Almanya'nın avro para birimine geçtiği dönemde 100 bin marka sahip olan terör örgütü üyelerinin, 20 bankada yaptıkları işlemle Mark'ı avro ile değiştirdikleri bildirildi.
Öte yandan, NSU'nun üyelerinin kaldığı dairede ve karavanda 114 bin avro para bulduğu belirtildi.
Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan NSU üyeleri Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011 tarihinde banka soyduktan sonra polisin takibinden kurtulmak için saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri açıklanmıştı.
Aynı gün Zwickau kentinde NSU'nun üçüncü üyesi Beate Zschaepe'nin, saklandıkları daireyi, delilleri yok etmek amacıyla kundakladığı iddia ediliyor. Zschaepe'nin Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde yargılanmasına devam ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER