ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 12:40

"Terör Müslümanları da yaralıyor"


Fransa'nın başkenti Paris’te geçtiğimiz Cumartesi günü devriye gezen bir askeri boğazından bıçaklayarak kaçan kişi yakalandı. Sonradan İslamı seçtiği belirtilen 22 yaşındaki Alexandre isimli şüphelinin Paris’in batısındaki Yvelines bölgesinde ‘askeri bıçakla yaralamak’ suçundan gözaltına alındığı belirtildi.

Konuyla ilgili Paris Savcılığı'ndan yapılan açıklamada şüphelinin saldırıyı 'dini ideoloji adına' gerçekleştirdiği vurgulandı. Fransız medyasında yer alan haberlerde ise şüphelinin 3-4 yıldır 'radikal İslam' taraftarı olduğu aktarıldı.

Fransa’da İslam'ın yeniden bir terör saldırısıyla gündeme gelmesine uzmanlar ise tepki gösterdi.

İslamla Diyalog Ulusal Merkezi Müdürü Christophe Roucou, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada medyanın İslamı gösteriş şeklini eleştirti. Rocou, ''Medya, İslam'ı sadece bu tarz terör saldırılarıyla gündeme getirmeyi tercih ediyor. İslamla ilgili sadece belirli görüntülere yer veriyorlar. Bunlar da ya burka giyen bir bayan ya da sakallı bir erkek oluyor. Bunlar bütün Müslümanları temsil etmiyor." diye konuştu.

Roucou, Londra ve Paris'te askerlere yapılan saldırıları hatırlatarak, "Müslüman dostlarımla konuştuğum zaman bunun İslam diniyle hiçbir ilgisi olmadığını vurguluyorlar. Bu tarz görüntülerin televizyonlarda gösterildiğinde Müslümanların da derinden yaralandığını anlamamız gerekir. Tıpkı geçtiğimiz günlerde sebepsiz yere İngiliz askerini öldürtükten sonra elinde kanlı bir bıçakla görüntülenen kişide olduğu gibi." ifadelerini kullandı.

RADİKALLEŞMENİN NEDENİ BİLGİSİZLİK

Her dinde bazı fanatik gruplara rastlamanın mümkün olduğunu söyleyen Christophe Roucou, bunun kaynağının din değil bilgisizlik olduğunun altını çizdi. Müslümanların, İslamın gösterilme şekliden ve İslamın terörizmle bir tutulmasından rahatsız olduğunu ve bunun kınadıklarını söyleyen Roucou, bu konuda kurumlara ve yetişkinlere çok iş düştüğünü kaydetti.

Christophe Roucou, genç Müslümanların da diğer Fransızlar gibi eğitim hayatına devam eden, kendi işini arayan vatandaşlar olması gerektiğini belirterek, yeni nesli olumlu manada yönlendirebilecek bir imama ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

"Neden saldırıyı gerçekleştireni değil de dinini ön plana çıkarıyoruz?" sorusunu yönelten Fransa İslamafobi ile Mücadele Derneği Başkanı (CCİF) Sami Debah da "Saldırıyla dini inanç arasında nasıl bir bağ kurabiliriz!" tepkisini verdi. Debah, "Bir terör vakasında , eğer saldırgan Müslman değilse terörist diye bahsediyoruz. Ama eğer Müslümansa hemen dinini ön plana çıkarıyoruz. Asıl beni rahatsız eden durum bu." diye konuştu.

MÜSLÜMANLAR ŞÜPHELİ HALE GETİRİLİYOR

Debah, saldırının sert ifadelerle kınanması gerektiğinin de belirtti, medyanın tutumunun bu tarz olaylarda düşündürücü olduğunu vurguladı. CCİF Başkanı, "Müslüman olmayan bir entelektüeli uzmanlık alanlarıyla ön plana çıkarıyoruz ama şahıs eğer Müslüman ise 'Entelektüel Müslüman' vurgusunda bulunuyoruz. Neden entelektüel Hristiyan, Yahudi ya da ateist demiyoruz da sadece Müslüman olmasını ön plana çıkarıyoruz?" sorusunu yöneltti. Toplumda Müslümanların şüpheli hale getirilmeye çalışıldığını da savunan Debah, terörist "Müslüman ve diğerleri" olarak kategorilere ayrılıyor. 'Avrupalı terörist' ile 'Müslüman' teröriste bakış farklı." ifadelerini kullandı.

GENÇ MÜSLÜMANLAR BUNU HAK ETMİYOR

‘Fransa’da Müslümanların geleceği’ isimli kitabın yazarı Herve Legrand da "Fransa’daki genç Müslümanların bu olayda hiçbir sorumluluğu yoktur. Bu tarz olayları kesinlikle desteklemiyor." dedi. Terör olaylarının, Fransızların genç Müslümanlara bakışını da etkilediğini söyleyen Legrand, "El Kaide bu tarz terör eylemleriyle yeni nesil Fransız Müslümanları rehin alıyor ve halkın genç Müslümanlara karşı bakışında düşmanlık yaratıyor." dedi. Bu tip faaliyetlerin Müslümanlar ve diğerleri arasında ayrışmaya ve düşmanlığa neden olduğunu belirten Herve Legrand, genç Müslümanların bunu hak etmediğini söyledi. Bu manada herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirten Legrand, yazdığı kitapla da İslam'ın terör faaliyetlerle ilgisi olmadığını gösterdiğini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER