ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 14:39

"Temmuz ayında 22. faslı açacağız"

"Temmuz ayında 22. faslı açacağız"


İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore, İrlanda’nın 22. fasılla ilgili çalışmaları başlattığını belirterek, "Temmuz ayında bu faslı açacağız." dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın konuğu olan İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gilmore, konuşmasında AB ‘nin genişlemesinden yana olduklarını da ifade ederek, AB Başkanlığı yürüttükleri süreçte yeni fasılları açacaklarını belirtti. Gilmore, İrlanda’nın 22. fasılla ilgili çalışmaları başlattıklarını ve Temmuz ayında bu faslın açılacağını söyledi.

Türkiye’nin Baltık ülkelerinin de birliğe alarak genişlemesinden yana olduklarını da kaydeden Çağlayan, şöyle konuştu: "Başkanlığımızda Türkiye ile ilişkilerin de canlandırmasını istiyoruz. AB konseyi de bizlere bir görev verdi. Biz 22. fasılla ilgili çalışmaları başlattık. Temmuz ayında bu faslın açılmasını bekliyoruz.Bu çerçevede çalışmalarımızı geliştireceğiz, biz AB’nin diğer ülkelerinden aldığımız destekle, daha cesaretle adımların atılmasını sağlayacağız. Türkiye halkının ilerleme yaşandığının görmesi çok önemli. Bize de ciddi sorumluklar düştüğünü düşünüyorum. Vize konusuna geldiğimizde de ilerleme ve aşama sağlanmasını işitiyoruz. Türkiye tarafından paraf edilen geri gönderme anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER