ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Nisan 2013 Çarşamba 00:03

Temmam Selam, çalışmalarına başladı


Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Temmam Selam, çalışmalarına başladı.

Hükümet kurmak için milletvekilleriyle istişarelere başlayan Selam, Meclis Başkanı Nebih Berri, eski Başbakan Necib Mikati, Müstakbel Hareketi Başkanı Fuad Sinyora, Değişim ve Reform Grubu Lideri Mişel Avn, İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Velid Canbolat, Meclis Başkan Yardımcısı Ferid Mekari, Hizbullah grubu başkanı Muhammed Ra'd ile ayrı ayrı görüştü.

Eski Başbakan Mikati, yaptığı açıklamada, yeni hükümetin hedefinin haziran ayında yapılması beklenen genel seçimlerin zamanında yapılmasını sağlamak olması gerektiğini söyledi.

Mikati, Selam'ın Lübnan siyasetine yeni bir kan ve soluk getireceğine inandıklarını da belirtti.

Müstakbel Hareketi Başkanı Sinyora, yeni hükümetin ülke için hayırlı olması ve doğru bir demokrasi anlayışını hayata geçirmesi temennisinde bulunurken, Kurtuluş ve Kalkınma grubu üyesi milletvekili Halil, yeni hükümetin kurulacak olmasının kamuoyunda iyimser bir havayla karşılandığını ifade etti.

Hizbullah milletvekili Ra'd ise yaptığı açıklamada, Selam'ın kuracağı hükümette ülkedeki bütün tarafların meclisteki ağırlıkları nispetinde temsil edilmesini temenni ettiklerini kaydetti.

İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Canbolat, Selam'ın işini kolaylaştıracaklarını bildirerek, "Lübnan'da istikrarın sağlanması ve seçimlerin zamanında yapılması için herhangi bir ön şart koşmuyoruz" dedi.

Eski Başbakan Necip Mikati'nin 22 Mart'ta görevinden istifa etmiş, Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, parlamentodaki 128 milletvekilinden 124'ünün oyunu alan Temmam Selam'a hükümeti kurma görevini vermişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER