ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:08

Televizyonunun kapatılması krize sebep oldu


Yunanistan Radyo Televizyon Kurumu ERT’in tasarruf ve yeniden yapılanma gerekçesiyle kapısına kilit vurması, ülke genelinde yapılan gösterilerle protesto ediliyor. ERT genel merkezi önünde işsiz kalan 2656 çalışana destek amacıyla toplanan yaklaşık 10 bin kişi, hükümetten kararı geri çekmesini talep etti. Cihan Haber Ajansı’na konuşan ERT çalışanı gazeteciler, kapatılma kararını “sürpriz” olarak değerlendirdi.

AB BAYRAĞI YAKILDI

Yunanistan’ın kamu televizyon ve radyosu ERT, ekonomik kriz gerekçesiyle kapatıldı. Bünyesinde Ert1, Ert3, Net ve Ert World olmak üzere dört televizyon kanalı ile 28 ulusal ve yerel radyo bulunan ERT’nin yayınları dün gece yarısı itibarıyla durduruldu. Kara yayını yapılan yerlerdeki vericiler dün gece 22:54’ten itibaren devre dışı kalırken, dijital yayın vericileri de saat 23:12’den itibaren televizyonları kararttı. ERT merkez binası önünde toplanan çalışanlar, aileleri, sendikalar ve muhalefet partileri, Yunan hükümetinin kararını protesto etti. Yüksek güvenlikli ERT binası, kuruluşundan bu yana ilk defa dün gece her isteyenin girip çıktığı bir merkez haline geldi. İşsiz kalacak olan 2 bin 656 çalışan, hükümet, AB ve IMF’ye tepkilerini ERT giriş kapısı üzerindeki balkonda Avrupa Birliği bayrağını yakarak gösterdi.

ERT’te düzenlenen gösteriye katılan muhalefet partileri, hükümetin kararını “Cunta darbesi” olarak değerlendirdi. 3 partili koalisyon hükümetinin küçük ortakları PASOK ve Demokratik Sol Parti de, büyük ortak Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Antonis Samaras’ın kararını eleştiren açıklamalarda bulundu. Kendilerine sorulmadan tek taraflı bir karar alındığını iddia ettiler. Uyum sorunu yaşayan koalisyon hükümetinin parti liderlerinin bir zirve toplantısı yapabilecekleri ifade ediliyor. Yunanistan kilisesi başta olmak üzere farklı kurum ve kuruluşlar, ERT’in kapatılmasına tepki gösterdi.

TROYKA BASKI YAPTI

ERT’in kapatılmasına AB ve IMF’nin tasarruf ve daha az çalışan talebinin sebep olduğu belirtiliyor. Troyka, Haziran ayı içerisinde 2 bin kişinin işine son verilmesini ve bazı kamu kuruluşlarının kapatılmasını talep ediyordu. Yunan Hükümeti’nin en az siyasi maliyeti olacağı düşünülen ERT’te bu uygulamayı hayata geçirdiği beliriliyor.

Yeni kurulacak ve çağdaş ve bağımsız bir anlayışla yayın yapacak televizyon ve radyo kanalının daha düşük maliyet ve daha az çalışan ile hizmet vereceği açıklanırken, Başbakan Samaras, yeni televizyon kanalının en kısa sürede kurulması talimatı verdi. Yeni televizyonun yaz aylarında kurulması bekleniyor. Bu konudaki yasa tasarısı en kısa sürede meclise gönderilecek. Büyük tepkilerden çekinen Samaras, hükümet ortakları arasındaki uyumun bozulmasından da çekiniyor.

ÇALIŞANLAR CİHAN’A KONUŞTU

17 yıldır ERT’te haber programı sunan ekran yüzlerinden Marion Mihelidaki, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Bu çok açık bir ölüm. Konu oraya ulaştı. ERT’in durumuna ve problemlere çözüm bulunması için istek ve değerlendirme yapılması ihtiyacı vardı. ERT’in içerisinde yanlış olan ve ters giden her ne ise masaya konulmalıydı. Ancak kesin olan, yanlış yapanlar çalışanlar değildi.” Bütün suçun ERT çalışanlarına yüklenmek istendiğini belirten Mihelidaki, “Bu çalışanların sökülüp atılması planıydı. Biz çalışanlar için sürpriz oldu. Biz gazeteciler de hükümetin bu aşamaya varacağını düşünmüyorduk. Kamu televizyonuna kilit vurarak demokratik birer ses olan gazetecileri susturacağını beklemiyorduk.” ifadelerini kullandı.

TÜRK BAYRAKLI TİŞÖRTLE EYLEMDE

ERT Fotoğraf Müdürü Kostas Bluguras da, CİHAN’a verdiği demeçte, “Ben ERT’te 20 yıldır çalışıyorum. Bugün burada olanları anlamıyorum. Yaptıkları hatalarla ERT’i bu duruma düşürenler, hatalarını düzelteceklerine ve kurumu güçlendireceklerine konunun üzerini örtmeyi tercih ediyorlar.” dedi. “Bizim için sürpriz oldu” diyen Bluguras, Türkiye televizyonları ile ilişkilerini ise şöyle dile getirdi: “Türk televizyonları ile çok iyi anlaşıyorduk. Türkiye’ye gittiğimizde bize her konuda mükemmel yardımları oluyordu.”

Türkiye olan sempatisini de dile getiren ERT Fotoğraf Müdürü Bluguras, “2003’ten beri Türkiye çok defa gittim. Ben Türklerin her zaman daha iyiye layık olduklarına inanıyordum. İnanıyorum. Düşünce özgürlüğü her tarafta olsun. Ben Erdoğan’a sempati duyuyorum. Bugün Türk bayraklı tişört giymeye karar verdim. Bugün burası da maalesef bir bakıma Taksim’e döndü.” dedi.

2 BİN 656 KİŞİ İŞSİZ KALDI

Yunan hükümeti sözcüsü Simos Kedikoğlu dün akşam devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, kamu televizyonunun doğru yönetilemediğini ve borçlarının sürdürülebilir olmadığını söyledi. Kedikoğlu, elektrik faturaları üzerinden Yunan halkının ERT’ye yıllık 300 milyon Euro ödeme yaptığını ifade etti. Kanalın, özel TV’lere göre 3-4 kat daha fazla harcama ile yayınlarını sürdürdüğünü, 6 kat daha fazla çalışan istihdam etmesine rağmen izlenme oranının çok düşük olduğunu vurguladı. En kısa sürede yeni çağdaş bir televizyon kurulacağını da açıklayan Yunan sözcü, ancak bunun devlete ait olmayacağını, kamu televizyonu anlayışıyla yayın yapacağını kaydetti.

Sözcünün açıklamasını ERT çalışanları gözyaşları içerisinde izledi. 1938 yılında kurulan ERT’nin kapısına kilit vurulurken, yaklaşık 2700 çalışanı da işsiz kaldı. Tazminatları ödenecek olan çalışanlardan isteyenler başka kamu kuruluşlarına kaydırılabilecek.

Yunanistan'da basın-yayın kuruluşları, bugün 24 saatlik yeni bir greve daha gitti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER