ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:00

Tekin'den İstanbul adaylığına yeşil ışık


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Rusya ile Suriye konusunda aynı şekilde düşündüklerini söyledi.
Rusya’nın Sesi Radyosu’nun konuğu olan Tekin, CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler’in “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz.” sözlerini “partimize yakışmayan ifadeler” olarak eleştirdi.

İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığı için de olumlu sinyaller veren Tekin, partisinin görev vermesi durumunda şerefle yapacağını dile getirdi. İstanbul’da siyaset yaptığını, uzun dönem belediye başkanı vekilliği ve il başkanlığı yaptığını ifade eden Tekin, “Şu anda İstanbul milletvekiliyim. Tabii ki İstanbullu isterse benim için büyük bir şeref olur ama bu kişisel olarak Gürsel Tekin’in arzusuyla ya da Ahmet’in, Mehmet’in talebiyle olabilecek bir şey değildir.

Tekin, "Öncelikle İstanbullunun çözüm beklediği beş temel sorunu bilmek lazım. Yaşam sorunu dediğimiz deprem sorunu, ulaşım sorunu, altyapı sorunu, planlama sorunu. Bütün bunları anlatacak ve İstanbulluyu ikna edebilecek insana ihtiyaç var. bu Ahmet de olabilir, Mehmet de olabilir, Gürsel de olabilir. Elbette partim böyle bir görev verirse bunu da şerefle yaparım.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya ve Mısır’dan pek çok davet aldığını vurgulayan Tekin, “Özellikle Rusya’yla dış politikada aktif bir çalışma yapacağız. Çünkü tarihsel olarak Rusya’yla çok kuvvetli ilişkilerimiz var.” dedi. Suriye krizinde Rusya’yla benzer bir yaklaşımı savunduklarını da hatırlatan tekin, şöyle konuştu: “Sorunun kaynağında, Türkiye’nin şu andaki yöneticilerinin pusulalarını kaybetmesi yatıyor. Bu konuda özellikle Suriye konusunda Rusya’nın aynı bizim düzeyde bir hassasiyet göstermesi bizi son derece mutlu ediyor.”

CHP’nin Rusya ve Rusya halkına bakışı ile ilgili soruyu cevaplayan Tekin, “Bizim birinci önceliğimiz yakın komşu ülkelerimiz. Bunun başında da tabi ki Rusya geliyor. Çok güçlü bir ülkedir. Tarihi geçmişte çok ciddi iş birliklerimiz olmuştur. Çok ciddi destek aldık kendilerinden. Taksim meydanına baktığınızda herkes çok net görecek; oradaki heykel bunun kanıtıdır. Soğuk Savaş yılları geride kaldı bugün gelmiş olduğumuz noktada Rusya’yla ilişkilerimizin gittikçe gelişmesi gerektiğine inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER