ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 22:20

"Tehlikelerden biri ABD'de bulunan bireylerin radikalleşmesi"


ABD Başkanı Barack Obama, bugün karşı karşıya oldukları tehlikelerden birinin halihazırda ABD'de bulunan bireylerin radikalleşmesi olduğunu belirterek, "Potansiyel saldırıları tespit etme kabiliyetimizi geliştirecek bazı ek protokoller ve prosedürler ortaya konabilir mi, görmek istiyoruz" dedi.
     Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Boston'daki bombalı saldırıyla ilgili soruyu da yanıtladı.
     Rusya istihbarat servisinin daha önceden Amerikalı meslektaşlarını anne Zubeidat Tsarnaev ve büyük kardeş Tamerlan Tsarnayev'in aşırılık yanlılarına sempatisi olabileceği noktasında uyardığını belirten Obama, FBI'ın da bu konuda soruşturma yürüttüğünü ve Tsarnayev'i sorguya çektiğini kaydetti. Obama, FBI'ın bu soruşturma sonucunda Tsarnayev hakkında herhangi bir kanıt bulamadığını belirterek, "Buradaki soru, radikalleşmeyi ve bu saldırıyı yapma kararını tetikleyen bir şey mi olduğu ve bu saldırının olmasını önleyecek ek bazı şeyler yapılabilir miydi sorusu" dedi.
     Söz konusu soruların yanıtlarının saldırıyla ilgili soruşturma tamamlanana kadar alınamayacağını ifade eden Obama, bu noktada geçmişe dönük her adımın inceleneceğini ve altına bakılmamış taş bırakmayacaklarını kaydetti.
     Obama, "Bu noktada, potansiyel saldırıları tespit etme kabiliyetimizi geliştirecek bazı ek protokoller ve prosedürler ortaya konabilir mi, görmek istiyoruz. Ama şunu söyleyebilirim ki FBI, İç Güvenlik Bakanlığı görevini yerine getirdi" diye konuştu.
    
"Tehlikelerden biri ABD'de bulunan bireylerin radikalleşmesi"
    
     ABD olarak terör örgütü El Kaide'nin ağlarına baskıları artırdıkları için bugün karşı karşıya oldukları tehlikelerden birinin, halihazırda ABD'de bulunan bireylerin radikalleşmesi olduğunu dile getiren Obama, bunların bazılarının belirli ağların parçası olmayabileceğini ama sapkın fikirleri nedeniyle saldırıda bulunmaya karar verebileceklerini söyledi. Obama, söz konusu sorunların önlenmesinin daha zor konular olduğunu dile getirdi.
     Obama, daha fazla ne yapılabileceği noktasında çalıştıklarını ama bunların hepsinin kanunlar çerçevesinde olması gerektiğini vurguladı.
     Rusya ile istihbarat işbirliğine yönelik soru üzerine Obama, Boston'daki bombalı saldırıdan bu yana Rusya'nın kendileriyle çok iyi işbirliği içinde olduğunu belirterek, "Eski alışkanlıklar kolay ölmüyor. İstihbarat servislerimiz arasında bazen hala, kökenleri Soğuk Savaş dönemine uzanan şüpheler var ama giderek gelişme kaydediliyor" dedi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER