ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2014 Cuma 23:26

Tayland'da bombalı saldırı: 3 polis öldü

Taylandda bombalı saldırı: 3 polis öldü


Tayland'ın güneyinde Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Pattani bölgesindeki bir plajda düzenlenen bombalı saldırıda üç polisin öldüğü, en az 17 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirine bilgi veren polis albayı Panya Karavanan, saldırının, balık tutma yarışması nedeniyle sahilin kalabalık olduğu sırada düzenlendiğini söyledi.

Bombalı saldırıda ölen üç polisin sahilin güvenliğinden sorumlu olduğunu kaydeden Karavanan, en az 17 kişinin yaralandığını, çevredeki çok sayıda araçta hasar meydana geldiğini belirtti.
Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Yala bölgesinde, 6 Nisan'da da iki süpermarkete, devlete ait bir eğitim merkezine ve bir depoya eş zamanlı bombalı saldırılar düzenlenmiş, bir kişi hayatını kaybetmişti.
Ülkenin güneyindeki Yala, Pattani ve Narathiwat bölgelerinde çıkan isyan, yönetimin İslami eğitim veren kurumları kontrol altına almaya çalışmasıyla 1960'larda tam anlamıyla bir iç savaşa dönüşmüştü. İsyancı hareket bir ara durulsa da Ocak 2004'te bombalı ve silahlı saldırılarla yeniden canlanmıştı. Çatışmaların yeniden başladığı 2004 yılından bu yana, hem Müslüman hem Budist 6 bin civarında kişi hayatını kaybetmiş, 10 binin üzerinde kişi yaralanmıştı.
Tayland ordusunun ayrılıkçılara yönelik 28 Nisan 2004'te düzenlediği operasyonda, Kruze Camisi'nde canlı kalkan olan 32 kişi öldürülmüş, saldırı emrini veren komutan yargılanmamıştı.

Kruze katliamı olarak anılan olay, Malay Müslümanlarının Tayland devletine karşı mücadelesinin sembolü olmuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER