ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 16:39

Tayland'da 220 mülteci yakalandı

Taylandda 220 mülteci yakalandı

Tayland'da Türk oldukları iddia edilen 220 mülteci yakalandı.


Tayland'da Türk oldukları iddia edilen 220 mülteci yakalandı.

Ülkenin güneyindeki "gizli bir kampa" düzenlenen baskında gözaltına alınan mültecilerin kendilerini Türk olarak tanıttıkları ve kamptaki iki tesiste yaşadıkları belirtildi.

Bölgedeki Göç Bürosu'ndan General Thatchai Pitaneelaboot, "bölgede çok sayıda Türkün gözaltına alındığını, bunun benzeri görülmemiş bir durum" olduğunu söyledi.

Yerel Bangkok Post gazetesi, Türkiye'nin Bangkok Büyükelçiliği'nin Songkhla'daki kampta bulunan ve Türk oldukları iddia edilen mültecilerden haberdar olmadığını bildirdi. Polis, henüz herhangi bir suçla itham edilmeyen mültecilerin sorgulanabilmesi için tercüman beklendiğini bildirdi.

Mültecilerin, kampa aileleriyle birlikte geldikleri ve buradan başka bir yere gitmeyi planladıklarının sanıldığı kaydedildi.
Songkhla Valisi Grisida Boonrach, yaptığı açıklamada, "Kılık kıyafetlerinden mültecilerin Müslüman olduğunun tahmin edildiğini ancak milliyetlerinin henüz kesinleşmediğini" söyledi.

Orta Asyalı gibi görünen kişiler

Tayland İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili de muhabire, mültecilerin "Rohingya Müslümanları" olduğunu düşünmediklerini, bu kişilerin "Orta Asyalı gibi göründüklerini" açıkladı.

Mültecilerden 123'ünün erkek, 45'inin kadın ve 52'sinin 18 yaş altında olduğu ve Hat Yai Uluslararası Havaalanı'ndaki gözaltı merkezine yerleştirildikleri kaydedildi.

Tayland Burmalı Rohingya Derneği'nden Maung Kyaw Nu ise kendisine söz konusu mültecilerin Suriye'den geldiklerinden şüphelenilen Kürtler olduğu bilgisinin verildiğini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER