ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Kasım 2012 Perşembe 02:10

Tataristan’dan 'İstanbul' parkına onay


Rusya'ya bağlı Tataristan’ın başkenti Kazan'da ‘İstanbul’ adını taşıyacak park inşa edilecek. Rus basınına göre, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'la daha önce görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kazan'a modern bir park projesi önermişti. Bu çerçevede Kazan Belediyesi Türk inşaat şirketinin yapacağı ‘İstanbul Parkı’na onay verdi.

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin, söz konusu projeyi hayata geçirecek Türk inşaat firması yetkilileri bir araya geldi. Belediye'den yapılan açıklamaya göre firmanın yöneticileri, proje çerçevesinde yeşil alanlar, park, yaya geçitleri, çeşme ve bazı mimari eserlerin yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Parkın yakınlarında ise İstanbul’u sembole edecek lale şeklinde bir binanın inşa edileceği ifade ediliyor.

Projeyi üstlenen şirket yetkilileriyle görüşmesinden konuşan Başkan Metşin, projeyi beğendiğini ifade etti. Metşin "Fransız İmparator Napoleon’un dediği gibi ‘ dünyada tek bir ülke olsaydı, o zaman İstanbul onun başkenti olurdu.’ Dolayısıyla bu projenin mimari açıdan yüksek kaliteli olduğu hususunda hiç kuşkumuz yok. Kentimizin insanlarımızın böyle modern tesislere ihtiyacı var. Ayrıca lale sembolü şeklindeki tesisi çok beğeniyorum. Bu sadece Türkiye'nin değil aynı zamanda 2013 yılında Kazan'da yapılacak Dünya Üniversite Oyunları'nın da sembolü olacak." dedi.

Parkı yapacak Hakan Kıran şirketinin İstanbul Belediyesi'nin kent mimari konularında danışman kurum olduğuna işaret eden Metşin, "Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın profesyonelliğine çok güveniyoruz. En büyük arzum İstanbul semtinde gerçek Türk tatlısı yemek ve Türk kahvesini yudumlamak. En leziz kahveyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la görüşmemde içmiştim" dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER