ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:54

Tartışmalı adalar Japon ders kitaplarına girdi


Japonya'da bu yıl liselerde kullanılacak ders kitaplarına, Tokyo'nun Çin ve Güney Kore ile sorun yaşadığı adalar Japon toprağı olarak yazıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada, coğrafya ile politika ve ekonomi kitaplarında adaların Japon toprağı olarak yazıldığını kaydetti. Kitaplar, nisan ayında başlayacak yeni öğretim yılından itibaren kullanılacak.

Japonya'nın bu açıklamasına Çin ve Güney Kore tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hong Lei, Pekin'in adalarla ilgili duruşunu yineleyerek, "Japonya'nın tarihle ve gerçeklerle yüzleşmesini ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için somut adımlar atmasını umuyoruz." dedi. Güney Kore de Tokyo'nun Seul Büyükelçiliği'nde görevli diplomat Takashi Kurai'yı Dışişleri'ne çağırarak konu hakkındaki protestosunu iletti. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Tokyo'yu protesto ederek kitaptaki bilginin düzeltilmesini istedi.

Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar yüzünden iki başkent arasında kriz yaşanıyor. Japonya'nın kontrolündeki adaları kamulaştırması Pekin'in tepkisiyle karşılaştı. Japonya'nın bu adımı üzerine Çin, ada yakınlarına gemilerini göndermeye başladı. Japonya ise sahil güvenlik birimleriyle bu gemilere karşı koymaya çalışıyor. Ayrıca Çin uçakları da ada yakınlarında uçuyor. Adaların doğal kaynaklar ve balıkçılık açısından zengin bir bölgede olduğunu düşünülüyor.

Güney Kore ve Japonya arasında da ada gerginliği bulunuyor. Seul kontrolündeki Dokdo adalarını Takeşima diye adlandıran Japonya, adaların kendisine ait olduğunu iddia ediyor. Güney Kore'nin eski Devlet Başkanı Lee Myung-Bak'ın adaya geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirdiği sürpriz ziyaret iki ülke arasında krize yol açmıştı. Tokyo, Lee Myung-Bak'ın bu ziyaretini "açık bir provokasyon" olarak nitelendirmişti. Japonya'nın güneydoğusundaki Shimane eyaletinin düzenlediği Takeşima Günü etkinliğine ise Seul tepki göstermişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER