ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:28

Tanzanya ve Ruanda arasında gerginlik

Tanzanya ve Ruanda arasında gerginlik


Tanzanya ve Ruanda liderleri arasındaki ağız kavgası, Afrika’nın kaynak zengini olan Büyük Göller Bölgesi’nde tansiyonu artırdı. Tanzanya lideri Jakaya Kikwete’nin, ülkesine yüksek sayıda sığınmacı akınına neden olan Demoktatik (Dr) Kongo’daki çatışmalardan Ruanda lideri Paul Kagame’yi sorumlu tutması, Doğu Afrika Topluluğu’nu (EAC) harekete geçirdi.

Büyük Göller’deki gerginlik, en son Kikwete’nin Mayıs ayında Afrika Birliği zirvesinde, Kagame, Kongo lideri Joseph Kabila ve Uganda lideri Yoweri Museveni’yi isyancılarla konuştukları için eleştirmesi ile iyice açığa çıkmıştı. Kikwete, eski bir gerilla kumandanı olan Kagame’den, Dr Kongo’da mücadele eden Ruanda Demokratik Kurtuluş Güçleri (FDLR) ile müzakerelere başlamasını istemişti.

Tanzanya ve Ruanda arasında başgösteren restleşmeler üzerine açıklama yapan EAC Genel Sekreteri Richard Sezibera, iki ülke arasındaki gerginliğin bölgesel barışı tehdit edeceğini belirterek taraflara sağduyu çağrısı yaptı. Öte yandan bazı iddialara göre Tanzanya’nın restine karşılık Ruanda ve Uganda, Darüsselam Limanı’nı kullanmama hesapları yapıyor.

Ruanda’da 1994’te yaklaşık 800 bin Tutsi’yi katlettikten sonra yönetimin değişmesi ile ülke dışına kaçan Hutu militanları halen Büyük Göller Bölgesi’nde çok etkili.

Ruanda, 1994’te 800 bin Tutsi’nin ölümünden sorumlu olan Hutulara karşı Kuzey Kivu’da faaliyet gösteren M23 isyancılarını desteklediği için, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi mandası altında, Tanzanya’nın Kongo ile bölgede operasyon düzenlemesine karşı çıkıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER