ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 16:13

Taliban'dan büyük çözülme

Talibandan büyük çözülme

Afganistan'ın Badgis ve Bağlan vilayetlerinde 54 Taliban militanı güvenlik güçlerine teslim oldu.


 
 

Badgis Barış Programı Genel Sekreteri Muhammad Akbar Hotak, yaptığı açıklamada, örgütten ayrılan 24 militanın silahlarıyla teslim olduğunu belirtti. 

Militanların daha önce çeşitli eylemlere karıştığının tespit edildiğini ifade eden Hotak, bu kişilerin bundan sonraki süreçte güvenlik güçlerine yardımcı olacağını, devlet tarafından bir miktar para yardımı alacaklarını söyledi.

Bağlan Barış Programı Başkanı Abdussamad Estanikzey de 30 militanın silah bıraktığını ve Barış Programı'na katıldığını bildirdi. Estanikzey, Bağlan'ın güvenliği için bunun çok önemli olduğunu vurguladı.  Estanikzey, diğer militanların da savaşı bırakıp programa katılmasını istedi.

Barış Programı'nın başlamasıyla ülke genelinde binlerce Taliban üyesi güvenlik güçlerine teslim oldu. 

Pakistan'da 6 Taliban militanı öldürüldü
 
Pakistan'ın liman kenti Karaçi'de güvenlik güçleri ile Taliban militanları arasında çıkan çatışmada 6 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Karaçi Polis Şefi Rao Anvar Han, gazetecilere yaptığı açıklamada güvenlik güçlerinin ihbar üzerine kentin Sohrab Goth bölgesindeki bir eve operasyon düzenlediğini belirtti. 

Evdekilerin güvenlik güçlerine ateş açması sonucu çatışma çıktığını aktaran Han, altı militanın öldürüldüğünü, 10 militanın da kaçtığını söyledi. Han, güvenlik güçlerinin çok sayıda silah ve patlayıcı maddeye el koyduğunu sözlerine ekledi. 

Pakistan ordusunun 15 Haziran'da Kuzey Veziristan'da Taliban'a yönelik operasyonun başlatmasının ardından bazı örgüt üyelerinin Karaçi'nin kalabalık bölgelerine sığındığı tahmin ediliyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER