ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 21:52

Taliban görüşmelere hazır


Pakistan Taliban örgütünün lideri Hakemullah Mesud, hükümetle diyaloğa hazır olduğunu ama kendilerine henüz bu yönde bir yaklaşım sergilenmediğini söyledi.

Taliban lideri Mesud, İngiliz yayın kurumu BBC'ye verdiği özel mülakatta, geçen haftalarda kalabalık yerlerde sıkça meydana ölümcül saldırıları kendileri tarafından gerçekleştirilmediğini savundu ve "Amerika ve arkadaşları"nın hedef olmaya devam edeceğini bildirdi.

Hükümet ile olası barış görüşmelerini nasıl değerlendirdiği sorulması üzerine, Mesud, "Biz, ciddi görüşmelerden yanayız ancak hükümet bizimle görüşmek için bir talepte bulunmadı. Hükümet bizimle masaya oturmalı, o zaman biz de koşullarımızı sunarız" diye konuştu.

Geçen mayıs ayında başbakan seçilen Nawaz Şerif, Taliban ile koşulsuz görüşmelere başlayacağını belirtmişti.
2009 yılında bir ABD hava saldırısında hayatını kaybeden Beytullah Mesud'un ardından Taliban'ın liderliğine Hakemullah Mesud getirildi. Sivil halka karşı saldırılarda bulunduğu iddialarını reddeden Mesud için, ABD Merkezi Haberalma Örgütü FBI tarafından, binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutularak 5 milyon dolar ödül konuldu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER