ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 15:44

Taliban: Geçici liderimiz atandı


Pakistan’ın yerel basınında çıkan haberlerde, önceki gün ABD’nin insansız hava aracı (İHA) saldırılarında ölen Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahrik-i Taliban Pakistan’ın (TTP) lideri Hakimullah Mehsud’un yerini doldurmak üzere geçici bir liderin atandığı kaydedildi. TTP sözcüsünün yaptığı açıklamada, henüz liderlerini seçmediklerini ancak geçici liderin atandığını duyuruldu.

Geçici lider olarak Asmatullah Shaheen Bhittaninin atandığını açıklayan TTP sözcüsü Shahidullah Shahid eski liderleri Mehsud’un yasını hala tutuklarını ifade etti.

Taliban ile barış müzakerelerine başlama arifesinde olan Pakistan hükümeti Washington’u müzakereleri sabote etmekle suçluyor.

Saldırıyı kınayan Pakistan İçişleri Bakanı Chaudhry Nisar, bütün partiler tarafından desteklenmiş bir grup din adamının TTP ile müzakereleri başlatmak üzereyken İHA saldırısının gerçekleştiğini vurguladı.

TTP sözcüsü Şahid müzakerelerle ilgili bir açıklama yapmazken, Pakistan hükümetini Taliban üyelerini Washington’a satmakla suçladı. Müzakerelere başlamayı beklerken Pakistan'ın TTP’yi satmak için Washington ile masaya oturduğunu iddia eden Şahid, liderlerinin intikamını alıp almayacaklarını zamanın göstereceğini bildirdi. Pakistan hükümetinin Taliban ile müzakereleri sabote etmekle suçladığı Washington ise müzakerelerin Pakistan’ın iç meselesi olduğunu ve kendilerinin, suçlamaları reddettiklerine belirtmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER