ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 18:57

Taliban: Doğrudan görüşmelere hazırız, saldırıları kınıyoruz


Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP), bugün ülkede 19 kişinin ölümüne 80'den fazla kişinin yaralanmasına sebebiyet veren kanlı saldırıları kınadığını duyurdu.

TTP liderleri ve TTP müzakere heyeti tarafından gerçekleştirilen bugünkü görüşme sonrası Taliban, hükümet ile doğrudan görüşmelere hazır olduklarını ve bugün gerçekleştirilen saldırıları kınadıklarını açıkladı.

Afganistan sınırındaki Miramşah şehrinde yapılan toplantı sonrası ülkedeki barış ve huzurun sağlanması için TTP’nin elinden geleni yapmaya hazır olduğu belirtildi.

TTP ile görüşen heyete başkanlık eden Mevlana Semi-ul Hak, TTP liderlerine bir aylık süreliğine ilan edilen ateşkesin uzatılmasını istedi. TTP liderlerinin bu konudaki kararı önümüzdeki günlerde vereceği kaydedildi.
İki tarafın da memnun ayrıldığı toplantı sonrası TTP’nin hükümetin kuracağı yeni müzakere heyeti ile doğrudan görüşmelere hazır olduğu ifade edildi.

Bugün ülkeyi yasa boğan kanlı saldırılar Beloçistan eyaletinin başkenti Kuetta ve Hayber Paktunya eyaletinin başkenti Peşaver şehrinde meydana geldi. İki başkentte gerçekleştirilen bombalı saldırılarda 19 kişi hayatını kaybederken, 82 kişi de yaralandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER