ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Nisan 2013 Pazartesi 12:33

Taliban 8'i Türk 10 kişiyi kaçırdı

Taliban 8i Türk 10 kişiyi kaçırdı

Taliban militanları Afganistan'ın doğusuna zorunlu iniş yapan bir helikopterdeki 8'i Türk 10 kişiyi rehin aldı.


Afganistanlı yetkililer, ülkenin doğusunda bir helikopterin Taliban kontrolündeki bir bölgeye acil iniş yaptığını açıkladı. El Cezire televizyonu helikopterde mürettebat dahil toplam 10 Türkün Taliban tarafından kaçırıldığını duyurdu.

Logar eyaleti polis yetkilisi Reis Han Sadig, AFP ajansına yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçleri helikopteri buldu ancak kimse yoktu. 10 kişi Taliban’ın eline geçti. Mürettebat dahil toplam 10 Türk vatandaşı bulunuyordu.”

Afgan yetkililer Pazar gecesi iniş yapan helikopterin güvenlik güçleri tarafından bulunduğunu ancak dokuz mürettebat ve yolcunun helikopterin içinde olmadığını bildirdi.

AFP'ye konuşan yetkililer, helikopterdekilerden sekizinin Türk diğerininse Afgan vatandaşı olduğunu söyledi.
Yetkililer, daha önceki açıklamalarında helikopterdeki Türk sayısını dokuz olarak açıklamıştı.

AFGANİSTAN'DAN İYİ HABER!

Afganistan'da zorunlu iniş yapan bir helikopterde bulunan ve bölgede alıkonulan Türk vatandaşlarının durumunun iyi olduğu bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 8 Türk vatandaşını da taşıyan Horasan Logistics adlı şirkete ait MI-8 tipi bir helikopter Afganistan'ın Logan kenti yakınlarındaki Azra bölgesine zorunlu iniş yaptı.

Helikopterde bulunan 8 Türk ile Afgan ve Rus vatandaşı olduğu bildirilen 2 pilotun zorunlu inişin ardından alıkonulduğu belirtildi.

Türk vatandaşlarının durumlarının iyi olduğu, şu anda nerede bulunduklarının bilinmediği ancak durumları hakkında Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği yetkililerinin Afgan makamlarıyla yakın temas halinde oldukları ve konuyu yakından takip ettikleri kaydedildi.

NATO'YA MALZEME TAŞIYORDU

Bir Türk şirketine ait olduğu belirtilen helikopterin, Logar eyaletindeki Azra bölgesine acil iniş yaptığı sırada NATO'nun Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne (ISAF) yiyecek ve yardım malzemeleri taşıdığı bildirildi.
CNN International'ın haberine göre, Taliban, başkent Kabil'deki NATO üssüne gitmekte olan helikopteri acil iniş yapmaya kendilerinin zorladıklarını duyurdu.

ISAF, helikopterin bulunması için Afgan yetkililere yardım edildiğini açıklamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER