ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 17:17

Tahran’dan Rusya’nın S-300 yerine “Tor” önerisine ret

Tahrandan Rusyanın S-300 yerine “Tor” önerisine ret


Rusya’nın İran ve Suriye’ye satışını yaptığı S-300 füze savunma sistemleri başını ağrıtmaya devam ediyor. Uluslar arası kamuoyunun tepkisini dikkate alan Moskova, İran’a S-300 füze savunma sistemleri satışını iptal ederken, Suriye sevkiyatı da beklemede.

İran'ın Moskova Büyükelçisi Seyit Mahmut-Rıza Sejjadi, Rusya’nın S-300 füze savunma sistemleri yerine, Tor sistemlerini önerdiğini, ancak bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti. Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Sejjadi, Tor’ların S-300’lerin yerinin tutmasının mümkün olmadığını, İran’ın kendi füze savunma sistemini geliştirdiğini de hatırlattı.

Tor’lar tüm hava şartlarında kısa menzilli füzelerle uçaklar ve insansız hava araçlarına karşı etkili bir hava savunma sağlıyor.

İran Savunma Bakanlığı ve Uzay Endüstri Kurumu, Rusya silah ihraç şirketi Rosoboronexport aleyhine Cenevre Tahkim Mahkemesi’nde Nisan 2011’de 4 milyar dolarlık dava açtı. İranlı yetkililere göre, Rusya imzalanan kontratın şartlarını yerine getirirse davadan vazgeçecek.

2007’de İran’la imzalanan 800 milyon dolarlık anlaşma çerçevesinde Rusya’nın 5 adet S-300 PMU-1 sistemini teslim etmesi gerekiyor.

2010 yılında dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, İran'ın nükleer programı nedeni ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde alınan yaptırım kararı çerçevesinde Tahran'a S-300 füze savunma sistemleri ve diğer silah satışlarını durdurmuştu.

Tahran konseyde alınan kararın saldırı silahları ile ilgili olduğunu, S-300’lerin savunma silahları olduğu için yaptırım kapsamına girmediğini iddia ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER