ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:58

Tacikistan ve Türkiye arasında işbirliği


Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, Türkiye temaslarını sürdürüyor. Rahman’ın bu ziyareti, Tacikistan basınında da geniş yer aldı.

Tacik haber ajansları, Rahman’ın Türkiye’ye yaptığı bu ziyaretiyle iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin üst düzeye taşındığını yazdı. Haberlerde, Tacikistan ile Türkiye arasında işbirliği konseyinin kurulması ve buna Devlet Başkanı İmamali Rahman ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık etmesinin ekonomik ilişkileri yeni boyutlara taşıyacağı belirtildi.

Rahman’ın Türkiye ziyareti Türk işadamlarına da Tacikistan kapısı açtı. Ziyaret kapsamında bir dizi ticari anlaşmalar imzalandı. Söz konusu anlaşmalar çerçevesinde Türkiye’den Tacikistan’a 122 milyon dolar yatırım yapılarak, 3 yeni üretim tesisi kurulacak.

Coca-Cola İçecek ile Tacikistan arasında imzalanan mutabakat sonucunda çeşitli içeceklerin üretilmesi için yeni tesis kurulacak ve bu tesis için 70 milyon dolar yatırım yapılacak. Başka bir Türk şirketi, başkent Duşanbe’de 50 milyon dolara değerinde dinlenme tesis ve ticaret merkezi inşa edecek. Diğer bir şirket, 2 milyon dolarlık yatırımla un fabrikası kuracak.
Ayrıca, Tacikistan'ın Kulob Belediye Başkanı Abdugaffor Rahmonov ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek kardeş şehir protokolünü de imzalandı.

Şeb-i Arus törenleri için Türkiye’ye giden Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, ilk olarak Antalya’da bir dizi temaslarda bulunmuştu. Ardından Konya’ya geçen Rahman, burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile özel bir görüşme gerçekleştirmişti.

Öte yandan, bugün Ankara’da bulunan Rahman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER