ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:29

Tacikistan nüfusunun yaş ortalaması 25


Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, ülke nüfusunun yaş ortalamasının 25 yaş olduğunu söyledi. Gençler ile bir araya gelen Rahman, 21 yıllık bağımsızlık döneminde 4,2 milyon çocuk dünyaya geldiğini kaydetti.

Tacik basınında yer alan habere göre, Rahman ülke nüfusunun yüzde 70’ini 30 yaş civarındaki kesimin oluşturduğunu belirterek, “15 yaşa kadar olan genç nesil sayısı 2,8 milyon kişi. 14 ile 30 yaş grubu arasındaki kişi sayısı ise 2,7 milyon.” diye istatistik bilgileri paylaştı.

Tacik lider, gençlerin terör gruplarına katıldıklarını söyleyerek, bunun endişe verici bir durum olduğunu belirtti. Bin 800 kişinin İslam ülkelerinde dini kurumlarda gayri resmi eğitim aldıklarını belirten Rahman, bunlardan bin 600 gencin ülkesine geri döndüğünü ifade etti.

Devlet Başkanı Rahman, gençlerin arasında uyuşturucu ve sigara kullanan sayısının da arttığına dikkat çekerek, bunun sadece insan sağlığına zarar vermediğini, aynı zamanda toplumun kalkınmasına da zarar verdiğini belirtti.

Tacik lider, gençleri ülkenin kalkınması için çaba göstermeye davet ederek, gençlerden kendi ana dili yanı sıra Rusça ve İngilizce öğrenmelerini tavsiye etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER