ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ekim 2014 Cuma 12:10

Suudi kadınlar direksiyona geçiyor

Suudi kadınlar direksiyona geçiyor

Suudi kadınlara 26 Ekim'de araç kullanma çağrısına, Suudi Arabistan yönetimi sert tepki gösterdi.


Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, kadınların araç kullanmasını teşvik amacıyla yürütülen kampanyaya katılacak olanlara sert şekilde cezai yaptırım uygulanacağını açıkladı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Sözcüsü Mansur Türki, "Toplumu ayrımcılığa sürükleyici ve ayrılıkçılık

tohumları ekerek, toplumun beraberliğine göz dikenlere imkan hazırlayanlara karşı kurallar sert bir şekilde uygulanacaktır" dedi.

"Ülkenin dokusunu bozmaya yönelik çağrılara" uyanların şiddetle cezalandırılacağı uyarısında bulunan Türki, yapılan bu açıklamanın geçen yıl yayınlanan benzeri bir uyarının devamı olduğunu hatırlattı.

Suudi Arabistanlı bazı kadın aktivistler, sosyal paylaşım sitelerinde, 26 Ekim günü tüm kadınlara araç kullanma çağrısında bulunmuştu.

Suudi Arabistan "Yüksek Alimler Konseyi" 1990'da yayımladığı bir fetvada kadınların araç kullanmalarının, ileride daha büyük zararların oluşmasına imkan hazırlayacağı endişesinden dolayı dine aykırı bir davranış olduğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistanlı kadınlar 1990'dan bu güne gelen süreçte sık sık toplu halde direksiyon başına geçerek yönetimin yasaklarına meydan okuyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER