ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Kasım 2016 Pazartesi 13:10

Suudi Arabistan'ın Mısır'a petrolü kesti!

Suudi Arabistanın Mısıra petrolü kesti!

Mısır Petrol Bakanı, Suudi Arabistan'ın petrol tedarikine henüz başlamadığını duyurdu


Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla, Suudi Arabistan petrol şirketi ARAMCO'nun "Mısır'a petrol ve petrol ürünleri tedarikine başlamadığını" açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de düzenlenen enerji konferansına katılan Molla, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Molla, Suudi Arabistan'ın ülkesine petrol akışını durdurmasına dair, "ARAMCO'nun Mısır'a petrol tedariki konusunda yeni bir gelişme yok. Ekim ayından bu yana petrol tedarik edilmiyor." dedi.

Suudi Arabistan petrol şirketi ARAMCO, Mısır'a ekim ayı boyunca petrol ürünü tedarik etmeyeceğini duyurmuş, Mısır yönetimi ise ülkede olası bir petrol krizinin önüne geçmek için alternatif arayışına girmişti. Mısır bu kapsamda, Basra petrolü konusunda Irak hükümeti ile protokol imzalamıştı.

ARAMCO ise hangi gerekçelerle Mısır'a petrol tedarikinin durdurulduğunu henüz kamuoyuyla paylaşmadı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in Nisan 2016'daki Mısır ziyaretinde, iki ülke arasındaki 23 milyar dolarlık anlaşma gereğince Suudi Arabistan'ın Mısır'a 5 yıl boyunca aylık 700 bin ton petrol ürünü tedarik etmesi kabul edilmişti.

 


KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER