ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 15:44

Suriye'ye yardım çağrısı


BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, Arap ve batılı ülkelerden, Suriye halkına daha çok insani yardım yapılmasını talep etti.
    
İbrahimi, Mısır'ın başkenti Kahire'de Arap Birliği Genel Merkezi'ndeki AB ve Arap Birliği Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda ''Suriyelilerin ihtiyaçları'' konusunda hazırladığı bilgilendirme raporunu sundu. İbrahimi, Arap ve batılı ülkelerden Suriye halkına daha çok insani yardım yapılmasını isteyerek, 2,5 milyon kişinin Suriye'deki krizden etkilendiğini, bu sayının 2012 yılının bitimiyle 4 milyona ulaşma ihtimalinin olduğunu belirtti.
    
Sağlık kurumlarının yüzde 67'sinin zarar görmesi ve yüzde 29'unun kullanılmaz olması sebebiyle Suriyelilerin sağlık imkanlarından yararlanamadığı ifade edilen raporda, 2000 okulun yıkıldığı ve 2000 okulun da başka şehirlerden göç eden Suriyeliler tarafından mesken olarak kullanıldığı kaydedildi.
    
Raporda, Suriye'de toplam sayıları yaklaşık yarım milyonu bulan Filistinli mültecilerin yüzde 50'sinin krizden etkilendiği, 8 bininin Lübnan'a, bin 600'ünün ise Ürdün'e sığındığı bildirildi.
    
Suriye Hükümeti'nin ülkeye insani yardımların girmesi konusunda verdiği sözü tuttuğuna dikkat çekilen raporda, 10 aydan beri abluka altındaki Humus kentine yardım örgütlerinin girdiği ifade edildi.
    
Raporda ayrıca, uluslararası yardım kuruluşlarının Suriyelilere yardım konusunda finansal destek sıkıntısı çektiği, Suriyelilerin 60 milyon dolar yardıma ihtiyaç duyduğu ve 40 milyon doların hala temin edilmediğine vurgu yapıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER