ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ocak 2013 Çarşamba 15:49

Suriye'ye un sevkiyatı devam ediyor


'Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye' kampanyası kapsamında un sevkiyatı devam ediyor. Ülke içi çatışmalar nedeniyle halkın açlık tehlikesiyle karşı karşıya geldiği Suriye’ye ekmeklik un yardımı yapılması için düğmeye basan Türkiye, bölgeye un sevkiyatını sürdürüyor. Unun teslimatını gerçekleştiren Türk Kızılayı ise sevkiyata devam ediyor.

Türk Kızılayı, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından başlatılan, yüzlerce sivil toplum kuruluşu tarafından desteklenen 'Suriye İçin Bir Ekmek, Bir Battaniye' kampanyasına önemli bir katkı da Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’ndan geldi. Buğday teminin imkansız hale geldiği, fırınların bombalandığı, milyonlarca insanın ekmek bulmakta güçlük çektiği Suriye’de yaşanan drama seyirci kalmayan hükümet, finansmanını karşıladığı 35 bin ton unun Kızılay eliyle Suriyelilere ulaştırılması için hızla harekete geçti.

 Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) temin ettiği unlar bölgeye gönderilmeye başlandı. Unların sevkiyatından ve tesliminden sorumlu olan Türk Kızılayı, hazırlanan 25 TIR dolusu toplamda 625 ton unu, Gaziantep’ten Suriyeli ihtiyaç sahiplerine törenle gönderecek. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar’ın ev sahipliğindeki törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER