ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 10:28

Suriye'ye gelen Rus savaş gemileri Limasol'a demir attı


 Rusya'nın Pasifik filosuna bağlı 3 savaş gemisi dün Güney Kıbrıs'ın Limasol Limanı'na demirledi. 165 metre uzunluğundaki kruvazör tipi Pantelef, 130 metre uzunluğundaki tanker gemi Pesinka ve destek gemisi Foti Kirilkof, erzak yakıt ikmali ve mürettebatın dinlenmesi amacıyla 3 gün boyunca Limasol'da kalacak.

Dünya kamuoyuna karşı gelerek Suriye'yi desteklemeye devam eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu askeri gemilerle Esed rejimine gelişmiş füze sevkiyatı yaptığı iddia edildi. Suriye'ye, denizden gelecek saldırılara savunma amacıyla, Rusya'nın 'gemi avcısı' füzeleri bu savaş gemileriyle taşıdığını öne sürülürdü.Rus gemilerinin Limasol'da dinlenmesinden sonra, Rusya'dan gönderilen diğer savaş gemilerine eşlik edeceği belirtildi.

Bu savaş gemilerinin yanı sıra bölgede başka Rus gemilerinin de bulunduğu aktarılırken, Limasol Limanı'nın diğer Rus gemileri için üs olarak kullanılmaya devam edileceği ifade edildi.

Yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiyu'nun önümüzdeki günlerde bu gemileri ziyaret edeceği de öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER