ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 23:26

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


Filistin'de Fetih Hareketi, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve İslami Cihat hareketi, yabancı ülkelerin Suriye'ye askeri müdahale düzenlemesine karşı olduklarını belirtti.
Fetih Hareketi Sözcüsü Hasan Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Fetih Hareketi, Suriye'ye müdahaleye karşıdır. Arap ülkelerine yapılacak her askeri saldırıya karşıdır. Suriye'ye olası müdahale, Suriye halkının yararına olmayacak" dedi.
Ahmed, "Fetih Hareketi, vaatler ve tehdit diline itibar etmiyor. Hareket, ABD'nin Suriye'ye müdahalesine kesinlikle karşı. ABD'nin bölgede barışı ve insan haklarını koruduğu yönüdeki iddiaları yalandır" değerlendirmesinde bulundu.
FHKC Siyasi Büro Üyesi Meryem Dikka da "FHKC, Suriye'ye yabancı ülkelerin müdahalesine karşı. Özgürlüğün yolunu kendi iradesiyle seçmek, Suriye halkının hakkıdır. ABD, iddia ettiği gibi Suriye halkının yararını gözetiyorsa önce İsrail'in Filistin halkına karşı yaptığı ihlalleri durdurmalı. Özgür Arap ülkeleri, Suriye'ye askeri müdahaleyi kabul etmez" diye konuştu.
İslami Cihat'tan yapılan yazılı açıklamada ise hareketin, gerekçesi ne olursa olsun İslam ve Arap ülkelerine yapılan hiçbir dış askeri saldırıyı kabul etmeyeceği vurgulandı.
Açıklamada ayrıca, "Suriye'nin kaderini belirlemek, Suriyelilerin işidir. Suriyelilerin kendileri buna karar vermelidir" ifadesine yer verildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER