ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 00:27

Suriye'ye askeri müdahale tartışmaları


İsviçre, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajediye etkili ve ortak bir çözüm bulamamış olmasından dolayı derin üzüntü duyulduğunu bildirdi.

İsviçre federal hükümetinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları ile birlikte artan insani hukuk ihlalleri kınandı.

İsviçre'nin, bütün tarafların siyasi sorumluluklarının bilinciyle siyasi bir çözüm konusunda çalışmaları gerektiğini defalarca ifade ettiği kaydedilen açıklamada, insani hukuka göre sivil halkı korumak için acilen ne yapılabilecekse yapılması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, "Suriye'deki ve komşu ülkelerdeki politik ve insani durum endişe vericidir. Tek akla uygun çözüm siyasi çözümdür. İsviçre, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajediye etkili ve ortak bir çözüm bulamamış olmasından dolayı derin üzüntü duymaktadır" ifadesine yer verildi.

İsviçre'nin, çatışmaya çözüm bulacak tek siyasi çaba olan Cenevre Bildirisi yoluyla siyasi olarak harekete geçilmesini desteklediği belirtilen açıklamada, Cenevre'de yeni bir konferans toplanmasına da acil ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER