ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:16

Suriye'nin komşuları Cenevre'de bir araya geldi


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriyeli mültecilerin durumunu görüşmek üzere komşu ülkelerin bakanlarını bir araya getirdi.

Cenevre'deki BM merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. BMMYK Başkanı Antonio Guterres'in ev sahipliğindeki toplantıya Lübnan Sosyal İşler Bakanı Vail ebu Fur, Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude ve Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari katılıyor.

Sayıları 2 milyonu geçen Suriyeli mülteciler özellikle komşu ülkeler olan Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak için her geçen daha düşündürücü bir durum alıyor. Konunun uluslararası muhatabı konumunda olan Mülteciler Yüksek Komiserliği iç savaşın başlamasından bu yana Birleşmiş Milletler kanalı ile her geçen gün artan dramı tüm dünyaya anlatmaya çalışıyor. BMMYK Komiseri Antonio Guterres toplantı öncesi yaptığı açıklamada, "Yakın tarihte görülmemiş yer değiştirme, Suriye halkının maruz kaldığı yüz kızartıcı insani bir durumdur." yorumunda bulundu. Guterres ayrıca tek tesellilerin komşu ülkelerin bu insanlık dramına karşı mültecileri kabul etmeleri olduğunu ekledi.

Toplantı sonrası ortak bir basın açıklamasında bulunacak olan dört bakanın mülteci sorunu üzerine ortak bir deklarasyon yayınlaması bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER