ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 14:03

Suriye'nin Dostları Doha'da muhaliflere desteği görüşecek


Katar'ın başkenti Doha'da bugün toplanan Suriye'nin Dostları, muhalifleri destekleme konusunu masaya yatıracak. Görüşmelerde, Suriye halkına yardımın yanı sıra muhaliflere silah desteği verilmesi konusu ele alınacak.

Toplantıya aralarında; ABD, İngiltere, Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, Katar'ın da bulunduğu 11 ülkenin dışişleri bakanları katılıyor. Toplantı ABD yönetiminin muhalifleri doğrudan silahlandırma kararı almasının ardından gerçekleşmesi bakımından önem taşıyor.

Suriye krizinin siyasi çözümü konusunda görüşmelerin yapılacağı toplantıda, Suriye'nin Dostları, muhaliflere verecekleri askeri destek ve bu desteğin boyutunu da ele alacakları belirtiliyor.

Suriye'de Esed'e bağlı ordu ile muhalifler arasında ülke genelinde çatışmalar devam ederken, Lübnan'daki Hizbullah örgütü Suriye topraklarına girerek Esed'in yanında muhaliflere karşı savaşıyor. Hizbullah destekli Esed ordusu, yaklaşık 3 hafta süren çatışmaların ardından stratejik Kuseyr kasabasını muhaliflerden almıştı. Ülkenin ikinci büyük şehri Halep'in kontrolünün de Esed güçlerinin eline düşmesi durumunda muhaliflerin büyük oranda güç kaybedeceği ifade ediliyor. Bu anlamda da başta ABD ve Suriye'nin Dostları'nın muhaliflere vereceği silahlar büyük önem taşıyor.

Muhalifler son olarak kaynağını açıklamadıkları çok sayıda tanksavar füzesi teslim aldıklarını duyurdu. Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Selim İdris, kendilerine gönderilen tanksavar füzelerini Şam'ın banliyölerindeki birliklere dağıttıklarını söyledi. Tümgeneral İdris, söz konusu silahların gelmesi ile birlikte dengenin büyük ölçüde muhaliflerden yana kaydığını kaydetti.
Bazı kaynaklar muhaliflere gönderilen ilk sevkiyatın, Libya'dan geldiğini ifade ediyor. Kimi kaynaklar ise söz konusu silahların Suudi Arabistan tarafından gönderildiğini söylüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER